Hasanović: Ukinut ćemo participaciju potpuno, onkološkim pacijentima sada potrebna 1. uputnica

Ovog utorka u političkim minutama jutarnjeg programa sa Adnanaom Trtovac - Enis Hasanović, ministar zdravstva Kantona Sarajevo.

Je li primarna zdravstvena zaštita u Kantonu Sarajevo kolabirala? Kako nadomjestiti neophodan kadar? Jesu li ljekari dovoljno plaćeni? Šta ih može privući u Kanton Sarajevo? 

Nazire li se rješenje dugim listama čekanja? Govorimo o problemima pacijenata, rješavanju prevelike birokratizacije i nivou kvalitete usluge. 

-Gospodine Hasanoviću na ovaj funkciji ste tri i pol mjeseca. I ranije ste vi poznavali situaciju u Zdravstvu jer ste bili direktor Zavoda za zaštitu žena i materinstva Kantona Sarajevo no ova funkcija je zasigurno drugačija od te i nekako ste dobili veći uvid u taj zdravstveni sistem u Kantonu Sarajevo. Šta ste zatekli u kabinetu i evo kako se u ova tri mjeseca nosite sa svim?-
 

"Ovo je iskreno jako teško stvarno je kompleksna situacija potpuno u zdravstvenom sistemu. Da tri i pol godine sam bio direktor Zavoda za zaštitu žena i materinstva i taj dio je išao sasvim drugačije. Ne mogu reći lako, kad sam došao bila je korona  svega nešta je to bilo, vanredna situacija u cijelom svijetu i mi smo to prebrodili, podigli zavod da ne pričam sad o Zavodu ali on je sasvim drugačiji 100% je drugačije nego kad sam došao potpuno u svakom pogledu. Sada je to teško primijeniti ovde u tom smislu da ja nisam direktor jedne zdravstvene ustanove već koordinišem rad svih ovih četrnaest Zdravstvenih ustanova i cijelog sistema. Sistem je jako kompleksan, sistem je zastario, organizacija je zastarjela trebala bi biti modernija, ona nije usklađena ni sa zakonom ako o tome pričamo postojanje nekih ustanova. Ima puno objektivnih problema kao nedostatak kadra koji ne možemo odmah da riješimo. Potpuno je nerazumljivo da ima jako puno subjektivnih problema koji nisu trebali ni postojati koje rješavamo, riješili smo dosta njih i evo pokušat ćemo dalje rješavati svakim danom."

-Na koje tačno mislite subjektivne probleme?-
 

"U organizaciji. Ne znam, evo jedan od primjera nisam znao, bio sam direktor Zavoda ali nisam znao da recimo pacijenti koji leže na jednoj klinici na Kliničkom centru i sada kada treba da napuste kliniku i prebace se na drugu, recimo bio na ortopediji sad na plućnu treba da ide. Treba da ode neko u Dom zdravlja da uzme uputnicu taj pacijent a često doktori mi sada kažu iz Kliničkog, da su nekad sami nekad ne znam nepokretni ili u lošem stanju nemaju porodice stariji, nema ko da ima ode po uputnicu u Dom zdravlja da bi dobili uputnicu da pređu sa jedne jedne na drugu kliniku. Potpuno ne razumijem zašto im to treba. Evo to smo ukinuli recimo to je to je jedan organizacioni problem koji je stvarao velike probleme pacijentima. Nema razloga za tako nešto. Uputnice za onkološke pacijente. Jučer smo imali drugi sastanak, prije mjesec dana smo imali prvi sastanak direktora tri najveće Zdravstvene ustanove u Kantonu Sarajevo, Kliničkog centra Opće bolnice i Doma zdravlja. Tu smo svašta dogovorili ali najbitnija stvar da će biti mjesečni ti sastanci i svaki drugi ponedjeljak u mjesecu, jučer smo imali taj drugi. Na prvom sastanku su rekli dobija se privid da onkološki pacijenti imaju jako puno problema sa odlaskom u primarnu zdravstvenu zaštitu po uputnicu. Za svaki novi tretman je trebala uputnica. Pritom su mi iz Doma zdravlja i iz Klinike rekli da tako mora, zašto mora ne znaju ali mora po nekom zakonu. Ja sam pitao niko nije znao da kaže što mora. Uglavnom tada su ukinute. Jučer sam na tom sastanku čuo da su opet tražili od dvoje troje pacijenata. Dogovorili smo sa direktorom Kliničkog centra da se odmah to prestane. U suštini od tada je dovoljna jedna uputnica za onkološke pacijente. Onda mi je direktor Doma zdravlja tada rekao da je jedan pacijent 26 uputnica imao za jedan tretman. 26 puta je morao otići u Dom zdravlja da uzme uputnicu. Na takve stvari mislim koje se mogu brzo rješavati kada postoje a imaju one stvari koje ne mogu. Ali to stvarno mislim, da jedan čovek, pacijent, pacijentica koji je u tako teško zdravstvenom stanju i psihičkom i fizičkom i znate karcinom, i da još mora ići u Dom zdravlja. Jedna me je advokatica nazvala prije neki dan da se zahvali što ne mora ići, jer kaže da je to najgore iskustvo koje je imala, ponižavajuće iskustvo, ići u čekaonicu i čekati i moliti za uputnicu za jedan tretman koji mora da obavi gore da radi."

-Da naravno da jeste i pacijenti se vrlo često žale upravo na to hodanje kako kažu bukvalno kao ping-pong loptica sa jednom mjesta na drugo, pa te ogromne sage oko uputnica dakle do ljekara, interniste, specijaliste, sve je to jedan začarani krug i zasigurno bi mnogo pomoglo pacijentima kada bi se smanjila ta barem administracija. Znamo da imamo i sami ste spomenuli i velike probleme po pitanju kadra, zbog čega u neku ruku pacijenti i čekaju na neke preglede dosta dugo a čekaju i po nekoliko mjeseci razgovarat ćemo i o tome. Ono što želim prvo da se osvrnemo jeste na ovaj manjak kadra. Nedavno je u Kantonu Sarajevo onako odjeknulo dosta u javnosti taj nedostatak pedijatara dakle u Domovima zdravlja Kantona Sarajevo gdje ih ima duplo manje nego što bi zapravo trebalo da bude. Žale se dakle na nedostatak radne snage, žale se na radne praznike, na rad nedjeljom, da čak nemaju ni 48 sati za odmor u jednoj sedmici. Jeste li već bili u kontaktu evo konkretno kada su u pitanju pedijatri i konkretno taj problem?-
 

"Nažalost da, sa svim problemima sam bio u kontaktu i prije Nove godine u svemu tome smo imali problema kada sam došao krajem novembra sa budžetom, usvajanje budžeta, famozne odluke o kriterijima a onda jedan od prvih problema su bili ti sa pedijatrima. Da,nisam siguran ni koliko je bilo moje ali ja sam imao već tri sastanka sa njima, sa pedijatrima, sa sindikatima, sa pedijatrima iz Opće bolnice, Kliničkog centra i pokušali da riješimo situaciju. Ovako, nedostatak pedijatara je  uopće, pa evo da kažem i u Europi 100%, ali je u Sarajevu na svim nivoima nije samo u Domu zdravlja. Mi smo probali da dobijemo pomoć od doktora pedijatara iz Opće bolnice međutim njih je osam tamo i njihova šefica kaže i oni imaju dežure stalno, 24 sata pokrivaju. Nemaju koga da izdvoje da recimo napravimo jedan centar za dežure svih pedijatara u kantonu. U Kliničkom centru fali pedijatara isto i posebno fali recimo neuropedijatar mogu vam kasnije to reći taj problem ćemo sada riješiti. To je u suštini trenutno najveći problem u Sarajevu u BiH jer smo ostali, ostati ćemo za koji dan na dva neuropedijatrija, imamo puno tih potreba. Da se vratim na Dom zdravlja, znači nije baš duplo ali ih fali, dosta manje ima. Imamo jedne jako loše standarde i normative Federalne koje propisuju broj timova iz svih oblasti, od porodične, od stomatologije pa tako ginekologije pedijatra po osiguraniku ili po djetetu u ovom slučaju. Po tim standardima i normativima koji su jako loši koji su napravljeni ne znamo kako, bez konsultacija Sarajeva uopće. Imamo 35 predviđeno pedijatrijskih timova u Domu zdravlja kantona Sarajevo i to je malo to sam htjeo da kažem, ali mi nemamo ni 35 nego imamo 27 sada."

federalna.ba

 

Enis Hasanović
Sindikat zdravstvenih radnika Enis Hasanović Vlada Kantona Sarajevo
0 27.08.2024 18:08
pedijatri imunizacija Enis Hasanović
0 19.07.2024 14:00
Enis Hasanović Dobro jutro, BiH! jutarnji program
0 11.03.2024 18:30
Enis Hasanović Senka Mesihović-Dinarević aerozagađenje
0 06.02.2024 20:31