videoprilog Gordane Antonić (Federacija danas)

Godina okončana dobrom viješću za radnike, lošom za poslodavce, zbunjujućom za ekonomiste

Godinu ispraćamo dobrom viješću za radnike u Federaciji. Od Nove godine minimalna plata iznosit će hiljadu, umjesto dosadašnjih nešto više od 600 maraka. Dobra je ovo vijest za radnike, loša za poslodavce, a zbunjujuća za ekonomiste.

Odluka Vlade o povećanju minimalne plate na hiljadu maraka obradovala je one koji su do sada primali nešto više od 600 maraka. Mnoge druge je zabrinula. S negativnim efektima odluke, upozoravaju poslodavci, suočit će se privreda. Ubrzo!

“Od jutros imam pedesetak poziva i svi najavljuju otpuštanje radnika ili zatvaranje firmi. Koja će to cifra biti, ne bih da licitira. Vjerujem da će za neke firme od ponedjeljka ta otpuštanja polako početi”, kaže Adnan Smailbegović, predsjednik Udruženja poslodavaca FBiH.

Pribojavanja poslodavaca opravdavaju ekonomisti zbog neprovođenja fiskalne reforme.

“To može značiti da će dosta radnika ostati bez posla jer prekonoći u jednom mjesecu - januaru trebamo izvršiti migraciju oko 200.000 radnika iz platnih razreda koji su neto ispod hiljadu, barem formalno, u neto iznad hiljadu. Vidjet ćemo da li će isplata PIO doprinosa prihodovati penzionerima ili će to koristiti za tekuću budžetsku potrošnju”, navodi Admir Čavalić, poslanik SBiH u Predstavničkom domu FBiH i ekonomski analitičar.

“Donošenje ove odluke pred Novu godinu je veliki šok za poslodavce i sve one koji trebaju izdvojiti ta sredstva. Nije dobro praviti takva rješenja u smislu izdvajanja, odnosno ekonomske politike parcijalno”, ocjenjuje ekonomski analitičar Željko Šain.

Nikšić: Bogati imaju pravo na svoje bogatstvo, ali i radnici imaju pravo na dostojanstvo

Premijer Federacije Bosne i Hercegovine Nermin Nikšić oglasio se na društvenim mrežama povodom različitih reakcija na Odluku Vlade FBiH o minimalnoj plati od 1.000 KM te kaže da je ta odluka "očekivano naišla na različite reakcije". - Drago mi je što radnici i radničke or...

A iz Federalne vlade uvjeravaju da će uz ostale naknade minimalna primanja biti veća od 1.200 maraka te da je povećanje najniže plate tek dio fiskalne reforme.

"Vlada FBiH će za koji dan usvojiti budžet za 2025. godinu u kome će biti subvencije za doprinose za kategorije obrtnika, malih i srednjih preduzeća, kako bi sačuvali radna mjesta koja su eventualno ugrožena usljed povećanja minimalne plate i primanja”, poručio je Vojin Mijatović, ministar razvoja, poduzetništva i obrta FBiH (SDP).

“Pitanje je koliko će se to moći uraditi, u kojoj mjeri i iznosu, ko će to finasirati i kako u privatnom i javnom sektoru. Dosta je pitanja, a malo je odgovora jer Vlada Federacije BiH nije ponudila nikakvu analizu”, ističe Čavalić.

“Ne smijemo dozvoliti da imamo visoku inflaciju, a to nije ni moguće zbog vođenja monetarne politike na bazi valutnog odbora. Ne možemo sve i da hoćemo, nama će Međunarodni monetarni fond i Svjetska banka vezati ruke. To je velika neizvjesnost i ne vidi se perspektiva”, smatra Šain.

A upravo zbog toga teško je očekivati rast i ostalih plata. Privreda ne samo da će biti na udaru zbog izdvajanja, nego i gubitka konkurentnosti.

“Na domaćem tržištu će to generisati inflaciju jer će svi morati dizati cijenu proizvoda i usluga. Ovo je nerazumna odluka i nije trebalo na ovakav način uraditi”, stava je Smailbegović.

Sve lošiji standard najbolji je dokaz ne samo minimalnih, nego primanja većine građana. Kako će se sve odraziti na privredu, teško je prognozirati, ali ostaje nam želja da nam Nova bude bolja od protekle godine.

federalna.ba

minimalna plaća minimalna plata Vlada Federacije BiH Vlada FBiH
minimalna plaća minimalna plata Vlada Federacije Bosne i Hercegovine Vlada Federacije BiH
0 03.01.2025 19:29
ugostitelji minimalna plaća minimalna plata
0 01.01.2025 17:24
minimalna plaća minimalna plata Selvedin Šatorović
0 01.01.2025 16:39
Nermin Nikšić minimalna plata minimalna plaća Vlada FBiH Vlada Federacije BiH
0 31.12.2024 19:27
minimalna plaća minimalna plata Vlada Federacije BiH Vlada FBiH poslodavci SSSBiH
0 30.12.2024 19:51