Glas Edith Piaf ponovo je kreiran pomoću AI kako bi bila narator u vlastitom biografskom filmu
Šezdeset godina nakon njene smrti, glas Edith Piaf će biti ponovo kreiran pomoću vještačke inteligencije i korišten za pripovjedanje u njenom biografskom filmu.
Kako prenosi Variety, Warner Music Group (WMG) udružila se sa nasljednicima Piafinine imovine u produkciji dugometražnog filma Edith. Umjetna inteligencija je obučena da replicira Piafin glas tako što joj je ponuđeno stotine glasovnih isječaka, a WMG je obećao da će rezultirajuća rekreacija "još više poboljšati autentičnost i emocionalni utjecaj njene priče".
Animacija će se koristiti za pružanje „modernog pogleda“ na priču pjevačice La Vie en Rose, „dok će uključivanje arhivskih snimaka, scenskih i TV nastupa, ličnih snimaka i TV intervjua publici pružiti autentičan pogled na značajne trenutke njenog života”. Biće korišteni i originalni nastupi francuske pjevačica, bez najave da bi se AI tehnologija mogla koristiti za stvaranje nove muzike.
Film je u fazi provjere koncepta, a WMG se udružio s producentskom kućom Seriously Happy kako bi ga dalje razvijao. Osmislila ga je Julie Veille, redateljica francuskih dokumentarnih filmova o Diani Ross, Stingu i Stevie Wonderu. “Prilikom stvaranja filma stalno smo se pitali: ‘Da je Edith još uvijek s nama, koje poruke bi željela prenijeti mlađim generacijama?’”, kaže. “Njena priča je priča o nevjerovatnoj otpornosti, o prevazilaženju borbi i prkošenju društvenim normama kako bi se postigla veličina – i relevantna je sada kao i tada. Naš cilj je da iskoristimo najnovija dostignuća u animaciji i tehnologiji kako bismo bezvremensku priču približili publici svih uzrasta.”
Izvršitelji Piafine imovine, Catherine Glavas i Christie Laume, kažu: „Bilo je posebno i dirljivo iskustvo ponovo čuti Edithin glas – tehnologija je stvorila osjećaj kao da smo opet u sobi s njom. Animacija je predivna i kroz ovaj film ćemo moći da pokažemo pravu stranu Edith – njenu veselu ličnost, njen humor i njen nepokolebljivi duh.”
Ovo nije prvi put da se jedan preminuli umjetnik neočekivano vraćakao narator: 2022. godine, glas Andyja Warhola je rekreiran putem AI za Netflixov dokumentarac The Andy Warhol Diaries. Njegove dnevničke zapise pročitao je glumac Bill Irwin, a zatim je to uz korištenje softverskog programa AI Resemble pretvoreno u Warholov glas.
Glumac Edward Herrmann postao je proslavljeni narator audio knjiga uz uloge na filmu i televiziji kao što su Annie i Gilmore Girls, a nakon njegove smrti 2014., AI je korišten za rekreaciju njegovog glasa i omogućavanje pripovijedanja na novoobjavljenim audio knjigama. Njegov sin je pozdravio tehnologiju londonske kompanije DeepZen kao "nevjerovatan način da nastavi njegovu zaostavštinu".
Praksa se pokazala kontroverznom kada se koristila u dokumentarcu Roadrunner: Film About Anthony Bourdain iz 2021. godine, o pokojnom kuharu i dokumentaristi Anthonyju Bourdainu, koji je umro 2018. Reditelj Morgan Neville je koristio softver obučen za imitaciju Bourdainovog glasa kako bi ponovo kreirao e-mail koji je Bourdain poslao prijatelju, u kojem iznosi svoja razmišljanja: „Moj život je sada sranje. Ti si uspješan, ja sam uspješan, i ja se pitam: Jesi li sretan?
Morgan je rekao da publika neće nužno shvatiti to lukavstvo, rekavši: „Ako pogledate film... vjerovatno nećete znati koji je još tekst izgovoren od strane AI, a i kako bi znali.” Među kritičarima je bila i Bourdainova bivša supruga, Ottavija, koja je napisala: „Ja svakako NISAM bila ta koja je rekla da bi Tonyju ovo bilo ok.
U muzici, glas Johna Lennona je nedavno izolovan putem AI softvera kako bi pomogao preživjelim Beatlesima da snime numeru Now and Then, njihovu posljednju zajedničku pjesmu. Paul McCartney je naglasio da softver nije korišten za stvaranje nove Lennonove izvedbe: "Ništa nije umjetno ili sintetički", rekao je. “Sve je to stvarno i svi sviramo. Samo smo očistili neke postojeće snimke.”
Ali umjetna inteligencija se sve više koristi za stvaranje potpuno originalnih pjesama, čiji se glasovi koriste za obuku AI softvera koji zatim stvara tačnu replikaciju – a sami umjetnici se često protive tome.
U aprilu je Drake rekao da je "ovo posljednja kap koja je prelila čašu" nakon što je njegova AI verzija korištena u lažnom izvođenju muzike od strane kolegice reperice Ice Spicea. Tog mjeseca Universal Music Group se također požalila na „sadržaj koji krši autorska prava kreiran generativnom umjetnom inteligencijom“ i povukao pjesmu sa servisa za streaming, a koji je sadržavao poprilično uvjerljivu pjesmu Drakea i Weeknda kreiranu od umjetne inteligencije.
federalna.ba/The Guardian