Genjac: Razloga za paniku nema, ali moramo biti u pripravnosti

Prvi potres zabilježen je sinoć u 23 sata i 7 minuta i jedan je od najjačih potresa u posljednjih pedeset godina, jačine 5,6 stepeni prema Richteru. Nakon toga, Centar za seizmologiju Federalnog hidrometeorološkog zavoda registrovao je 15 manjih potresa. No, poručuju da razloga za paniku nema. 

Stručni saradnik za seizmologiju Federalnog hidrometeorološkog zavoda Merjema Genjac kaže da je sinoć zabilježen niz potresa.

"Prvi potres koji je registrovan ovdje u Centru za seizmologiju FHMZBiH bio je 23:07 i iznosio je 5,6 stepeni Rihterove skale. Nakon toga uslijedio je niz potresa i do sada smo registrovali nekih 15 potresa. Radi se o tome da smo u noći sa 22. na 23. april non stop bilježili podrhtavanja tla manjeg intenziteta u odnosu na prvi zemljotres, ali radi se o zemljotresima koji su se kretali 3 ili 4 stepena Rihterove skale, a neki su bili i ispod 3 stepena."

Naglašava da se ne može unaprijed predvijdeti kada će biti zemljotres.

"Ono što mi kao Centar za seizmologiju i FHMZBiH radimo jeste da pratimo non stop seizmičnost naše teritorije i obavještavamo javnost, te vršimo izradu hazarda kakva je opasnost na pojedinim terenima. Hercegovina kao teren, njoj je svojstveno da je seizmički aktivna i bila je aktivna i u prethodnom periodu, ali ne ovako. Ovo je možda najjači potres zabilježen u zadnjih 50 i više godina. Da se desi neki jači potres koji bi izazvao veće štete, svakako da bi se ovdje organizovao određeni štab Civilne zaštite."

Genjac navodi da je teško govoriti o prognozama.

"I dosadašnje prakse se pokazalo da nakon jednog jačeg zemljotresa slijedi niz slabijih. To je i trenutno praksa, vidimo da se tako i dešava. Rekla bih da građani nemaju razloga za neku veću paniku. Svakako da treba da budemo svi u pripravnosti, ali ono što do sada vidimo jeste da je tlo trusno u Hercegovini, ali ono polako se smiruje tako da ne bi trebalo da bude razloga za neku veću paniku."

"U trenutku kada se dešava zemljotres najbolje je biti na otvorenom terenu. Ne treba da se nalazimo ispod nekih objekata koji mogu da nas pogode. To smo vidjeli nažalost i sinoć. Svakako bih rekla da građani prate nadležne institucije koje su zadužene za obavještavanje o zemljotresu. Puno se panike proširi jer je danas medijski pristupačno svima različite informacije. Mislim da je bolje malo sačekati sa nekim informacijama pa tek onda izaći u javnost baš iz tog razloga što onda uzrokujemo neki nemir među građanima", zaključila je Genjac.

federalna.ba

Merjema Genjac