Finansijska deblokada 7 institucija kulture od značaja za BiH
(Izvor: Ministarstvo kulture i sporta KS)

Finansijska deblokada 7 institucija kulture od značaja za BiH

Vlada Kantona Sarajevo i Ministarstvo kulture i sporta KS riješit će dugogodišnji problem opstanka sedam institucija kulture od značaja za BiH.

Naime, resorno Ministarstvo kulture i sporta KS u završnoj je fazi preuzimanja privremenog sufinansiranja ovih institucija. Stoga je i pokrenuta izrada zakona koji će regulisati tu oblast.

Naglašeno je ovo u razgovoru člana Predsjedniptva BiH dr. Denisa Bećirovića s ministrom kulture i sprat KS Kenanom Magodom.

Rečeno je da su institucije kulture BiH ključne za prosperitet i razvoj našeg društva. Stoga je dr. Bećiroviću,  predstavljen Nacrt zakona o privremenom sufinansiranju institucija kulture i obrazovanja čiji je osnivač Bosna i Hercegovina.

U sadržajnom razgovoru također su učestvovali; zastupnik u Skupštini Kantona Sarajevo Davor Čičić, direktor Umjetničke galerije BiH Strajo Krsmanović, direktorica Historijskog muzeja BiH Elma Hašimbegović, direktorica Muzeja književnosti i pozorišne umjetnosti BiH Šejla Šehabović, direktorica Kinoteke BiH Devleta Filipović i pomoćnica ministra za kulturu Lejla Mujkić.  

Predstavnici institucija kulture posebno su istakli činjenicu da je ovo prvi sastanak ovog tipa u Predsjedništvu BiH, te da je važno da se u državnim organima Bosne i Hercegovine razgovara o podršci kulturi i institucijama kulture Bosne i Hercegovine.

Ministar Magoda informirao je dr. Bećirovića da je Ministarstvo kulture i sporta u završnoj fazi preuzimanja privremenog sufinansiranja sedam institucija kulture i obrazovanja čiji je osnivač Bosna i Hercegovina. Time je pokrenuta i  izrada posebnog zakona (Lex specialis), nakon čega je izrađen Nacrt zakona kojim se definira ova oblast.

Ovim zakonom će Vlada Kantona Sarajevo i resorno ministarstvo riješiti dugogodišnji problem, i to primarno za četiri najugroženije bh. institucije kulture: Umjetničku galeriju BiH, Historijski muzej BiH, Muzej književnosti i pozorišne umjetnosti BiH, i Kinetoku BiH. Ljudi u ovim institucijama godinama rade u neizvjesnoti, bez plate, i bez najosnovnijih uvjeta za rad.

Predviđeno je da se ovaj zakon primjenjuje sve do trenutka dok osnivač - Bosna i Hercegovina - ne dođe u poziciju da može izvršavati svoje obaveze. Ministar Magoda je istakao da će Kanton Sarajevo finansirati plaće uposlenika, topli obrok, regres i druge naknade, te režijske troškove ovih institucija.

Dr. Bećirović je pozdravio izuzetno važan korak da se blokada sistemskog finansiranja institucija kulture i obrazovanja privremeno riješi.

“Institucije kulture i obrazovanja jedan su od važnih segmenata u funkcioniranju društva i ključne su za prosperitet i razvoj, odnosno za čuvanje identiteta, tradicije i bosanskohercegovačke posebnosti u historijskom kontinuitetu”_ zaključio je dr. Bećirović.

federalna.ba/Ministarstvo kulture i sporta KS

Finansiranje 7 institucija kulture od značaja za BiH