Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time 0:00
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • captions off, selected
      videoprilog Ivane Đurđević-Bajić (Dnevnik 2)

      Drina u Semberiji raste, mještani na nasip čekaju od 2014.

      Porast vodostaja rijeka Save i Drine na području Semberije i izlijevanje rijeke Drine iz korita u ovom trenutku ne pravi velike štete domaćinstvima, no opasnost prijeti od daljih padavina i priliva vodenih bujica. I dok meteorološka slika ne obećava vedrije dane, mještani priobalnih područja strahuju. Do danas na području Semberije nije započela izgradnja drinskog nasipa.

      Obilaze obalu. Prate vodostaj. Nadgledaju oranice od kojih žive. Sklanjaju pokretnu imovinu. Strahuju. Tako već sedmu godinu žive mještani priobalnih područja. Bojazni, a bez zaštite od velikih voda.

      - Nema još ništa, to nije odrađeno, nasip od 2014. navodno treba da se gradi od Amajlija – kaže Izet Hamzić, mještani MZ Janja.

      Imovinsko-pravni odnosi i dalje koče realizaciju najznačajnijeg vodoprivrednog projekta na području ove regije. Dok dio mještana vapi za pomoć i čeka gradnju nasipa, drugi dio osporava njegovu realizaciju. Nezadovoljni su predviđenom trasom.

      - Ne znam ko je projektovao, ali je čista budalaština. On je nama uzeo srce zemlje, od kraja do kraja cijelog atara – ističe Blagomir Burić, mještanin MZ Popovi.

      - Nadam se da ćemo u periodu koji slijedi naći zajednički jezik, svi popustiti malo u svojim stavovima, pokušati doći i do korekcije trase i korekcije cijene, pomaknuti se bar malo naprijed da bismo mogli taj projekat da radimo – navodi Mustafa Gradaščević, zamjenik predsjednika SG Bijeljina.

      Nakon što je istekao rok za povlačenje kreditnih sredstava Svjetske banke, odobrenih pod uslovom da dođe do mirnog sporazuma, nadležni uvjeravaju - pronađen je novi investitor s drugačijim uslovima.

      Podsjetimo, iz resornog ministarstva i ranije su isticali da će već početkom nove građevinske sezone radovi započeti proglašenjem opšteg interesa, a eventualne imovinsko-pravne probleme rješavaće sud.

      - Pokušaćemo da uložimo još jedan napor da s njima razgovaramo. Ukoliko ne bude išlo, proglasićemo javni interes – poručuje Boris Pašalić, ministar poljoprivrede šumarstva i vodoprivrede RS-a (SNSD).

      - Neka proglase šta hoće. Neka uzmu džaba, ali neka ga prave kako treba. A ne da ga prave 100 metara od sela, a četiri kilometra od Drine – odgovara Burić.

      Na srbijanskoj obali nasip je gotovo u potpunosti završen, što predstavlja još veću opasnost za mještane s ove strane Drine.

      - Postoji realna opasnost, ukoliko dođe do velikih vodostaja rijeke Drine, da će ova poplava biti daleko jača i veća, samim tim jer se srbijanska strana već zaštitila nasipom i sva ta voda bi došla na ovu stranu – naglašava Gradaščević.

      Uzurpirati plodno zemljište gradnjom nasipa ili odustati od projekta, pa svake godine trpjeti štetu - dilema je o kojoj nema dogovora. Stručnjaci upozoravaju i na upitnost kvaliteta zemljišta koje već sedmu godinu biva poplavljeno, a čije uzorkovanje se, zbog nedostatka sredstava, ne provodi.

      federalna.ba/Ivana Đurđević-Bajić

      Semberija Drinski nasip
      Semberija ratari prirodna nepogoda
      0 24.04.2025 17:08
      suša poljoprivreda poljoprivrednici Semberija stanje elementarne nepogode
      0 07.09.2024 18:27
      Bosanska Posavina posavina Semberija žetva
      0 21.06.2024 18:04
      Vaskrs Semberija
      0 05.05.2024 23:11