Dodik: Odluka Interpola ispravna, u Putinovoj blizini osjetite snagu i moć
(Izvor: RTRS/Screenshot)

Dodik: Odluka Interpola ispravna, u Putinovoj blizini osjetite snagu i moć

Milorad Dodik izjavio je kako je odluka Interpola o neraspisivanju međunarodne potjernice za njim "ispravna" jer se u njegovom slučaju radi o "političkom progonu".

Govoreći za entitetski javni emiter RTRS po povratku iz Moskve u Banju Luku, pred Sudom BiH prvostepeno osuđeni predsjednik bosanskohercegovačkog entiteta Republika Srpska za kojim je aktivna centralna potjernica Suda BiH, rekao je da se radi "formalno o ispravnoj odluci" Interpola.

"Formalno, to je ispravna odluka. Očekivao sam to uz određenu ogradu, naravno. Ako ima imalo pravde na svijetu, ne može biti drukčije", rekao je zahvalivši zemljama i liderima koji su se, kako je kazao, angažirali oko njegovog slučaja poput mađarskog premijera Viktora Orbana, Srbije, Crne Gore, Rusije i drugih.

Odgovarajući na pitanje kako je prelazio državnu granicu s obzirom na centralnu potjernicu, rekao je da je putovao automobilom i da ga na graničnom prelazu niko nije zaustavljao.

"Ni ranije me niko nije zaustavljao, stalno sam prolazio. Kakva je država u kojoj se ne vjeruje jednoj od policijskih agencija", upitao je Dodik dodavši kako će uskoro ponovo putovati van granica BiH.

Dodao je kako je "ključ svega nastojanje da spriječe moje međunarodne kontakte".

"Ako ne ideš nigdje, oni su uspjeli podobro. U mjesec dana bio sam s Orbanom, nekoliko puta s Vučićem, Netanyahuom, Putinom, evropskim parlamentarcima, sa Partijom slobodara u Beču, predstavnici partije Le Penove ovdje su dolazili... Nastavit ćemo kontakte sa grupacijom Patrioti za Evropu. Sve je to uzbudilo Sarajevo do mjere da su krenuli sa pričom o rušenju ustavnog poretka. To je politička priča", rekao je Dodik.

Uporedio je svoj slučaj sa katalonskim separatistom Carlesom Puigdemontom koji je osuđen u španskom sudu i "iselio se u Brisel i Interpol je odbio da ga stavi na crvenu potjernicu, jer to je politički proces", i sa Janezom Janšom, nekadašnjim slovenskim premijerom koji je nekoliko puta zatvaran.

Kazao je kako "RS niko ne može da zaustavi" i kako "savršeno dobro znam šta radim i uvjeren sam da sam potpuno na pravom putu".

Podsjetio je da je Rusija izašla iz Vijeća za implementaciju mira, te da se kao garant Dejtonskog sporazuma "apsolutno pita kao faktor", te da su "zapadnjaci Bidenovog tipa sve ignorisali kako bi održali privid moći" u BiH.

"Rusija putem diplomatske mreže će učiniti sve kako bi zaštitila međunarodno pravo. Putin (Vladimir, predsjednik Rusije, op.a.) je strašan lider, u njegovoj blizini osjetite snagu i moć. Ima iza sebe teške dane, kao sukob u Ukrajini, a osjeća se krepko i pun energije", rekao je Dodik koji se s ruskim predsjednikom sastao u utorak u Moskvi.

Podsjetio je kako je Rusija ranije ponudila da se sadašnji visoki predstavnik Christian Schmidt imenuje na dvije godine, a nakon toga OHR ugasi, rekavši kako to "možda neće biti sutra, ali to je njihov stav".

"Da ne otkrivam sve, mislim da se radi na tome da se ovaj (Schmidt) izbaci iz BiH i da se sve poništi što je uradio, da se na nivou Savjeta bezbjednosti UN-a sjedne i razgovara o evenutalno novom visokom predstavniku gdje bi bila ukinuta priča o bonskim ovlaštenjima", odgovorio je na pitanje da otkrije neke detalje razgovora u Rusiji.

O pregovorima o formiranju nove vladajuće većine u državnom Parlamentu, u kojem umjesto njegovog SNSD-a, učestvuju opozicione stranke iz RS-a, rekao je kako oni ne mogu predstavljati RS jer su manjina.

Dodik je najavio kako će podržati "akademsku inicijativu", čiji nije autor, o svesrpskom saboru koji bi okupio sve predstavnike Srba.

- Politička kriza u BiH -

Politička kriza u Bosni i Hercegovini uslijedila je nakon što je Sud BiH krajem februara nepravomoćno osudio predsjednika entiteta Republika Srpska Milorada Dodika na godinu zatvora i šest godina zabrane vršenja dužnosti entitetskog predsjednika, zbog "nepoštivanja odluka visokog predstavnika u BiH".

Tužilaštvo BiH je potom izdalo nalog za privođenje Dodika, kao i premijera RS-a Radovana Viškovića i Nenada Stevandića, čelnika entitetske skupštine. Osumnjičeni su za krivično djelo "napad na ustavni poredak" nakon što je Narodna skupština RS-a usvojila, a Dodik potpisao ukaz o objavi zakona kojima se zabranjuje djelovanje državnih pravosudnih i sigurnosnih institucija u tom bh. entitetu.

Sud Bosne i Hercegovine ranije je prihvatio prijedlog državnog Tužilaštva o raspisivanju međunarodne potjernice za Dodikom i Stevandićem, koji se terete za krivično djelo "napad na ustavni poredak".

federalna.ba/AA

Milorad Dodik