Dijelovi Mijanmara nakon zemljotresa postali su ruševine
(Izvor: Ilustracija/EPA)

Dijelovi Mijanmara nakon zemljotresa postali su ruševine

"Tijela poginulih u Mandalayu morala su se masovno kremirati", rekla je studentica koja živi u četvrti Mahaaungmyay za BBC.

Dvadesetrogodišnja djevojka, koja je željela ostati anonimna i predstavila se samo kao J, izgubila je prijateljicu u zemljotresu koji je pogodio Mijanmar prošlog petka. "Ali njeno tijelo izvučeno je iz ruševina tek dva dana kasnije, 30. marta", rekla je.

Oni koji su preživjeli žive u očaju, dodala je, naglasivši da ona i njezina porodica jedva spavaju i da svaki dan svjedoče novoj šteti jer se tlo i dalje trese.

"Vidjela sam mnoge ljude, pa i ja to radim, kako čuče na ulici i glasno plaču", rekla je.

Posebno su pogođena djeca, dodala je. "Ne žele se vratiti u kuće. Gotovo svi u gradu odlučili su spavati na ulici dok se sve ne smiri."

Pomoć stiže sporo.

"Spasilačke ekipe rade bez prestanka već četiri dana i mislim da su već pomalo iscrpljeni. I njima treba odmora. Ali zbog razmjera razaranja i nedostatka resursa jednostavno je teško da timovi za pomoć odgovore na ovakvu katastrofu", rekla je.

-Dopisnik BBC-ja iz grada blizu epicentra potresa izvještava-

"Trenutno sam u Mandalayu, blizu epicentra potresa. Stigli smo kasno sinoć, cijeli dan kasnije nego što smo planirali. Kad smo ušli u grad, bio je potpuno u mraku - nije bilo struje, nije bilo pitke vode i nismo mogli pronaći WC.

Nismo uspjeli unaprijed rezervisati hotel, pa nam je plan B bio prespavati u autu. Nakon što smo se neko vrijeme vozili okolo, imali smo sreće i nekako uspjeli pronaći hotel. No u njemu nije bilo hrane, pa smo izašli potražiti nešto za jelo. Bilo je nekoliko trgovina koje su radile, ali redovi su bili dugi i bila je velika gužva.

Cijelu noć nismo imali interneta, a veza s našim timom u Yangonu bila je vrlo loša, jedva su radile i telefonske linije. Morali smo se popeti na hotelsku terasu kako bismo pokušali uhvatiti signal.

Kasno smo osjetili snažan naknadni zemljotres. Nismo osjećali da je sigurno spavati u hotelu, pa smo otišli potražiti zaklon u obližnjem samostanu. Ujutro smo se vratili u hotel samo da pokupimo torbe.

Tek smo tada, po danu, prvi put vidjeli Mandalay, grad je pun ruševina."

-Ispod srušenog nebodera u Bangkoku nema znakova života: "Kopat ćemo još"-

Guverner Bangkoka Chadcharta Sittipunta izjavio je da u ruševinama nebodera u glavnom gradu Tajlanda, gdje je bilo zarobljeno više od 70 ljudi, nisu otkriveni nikakvi znakovi života.

federalna.ba/BBC

Mijanmar zemljotresi štete poginuli