videoprilog Samre Tufek (Dnevnik 1)

Deponija Uborak u Mostaru prevazišla sve moguće kapacitete

Za višegodišnji problem odlaganja otpada u Mostaru još se ne nazire rješenje. Deponija Uborak, smještana u sjevernom dijelu Mostara, prevazišla je sve moguće kapacitete, a otpad i dalje prima. Mještani traže od nadležnih da nađu novo rješenje i urade sanaciju, a iz Grada čekaju okolišnu dozvolu za daljnje proširenje kapaciteta.

Bolesti, zaraze, neugodan miris - sve to karakteriše život mještana bjelopoljske kotline, koji su smješteni uz deponiju Uborak. Bila je nekada najmodernija deponija, ali je višegodišnji nemar učinio scoje. Dok se borovima pokušava sakriti sav nemar koji se odvija u sklopu preduzeća, mještani upozoravaju da im je više prekipjelo.

„Nakon nepunih šest godina naše borbe, ništa se nije pomaklo. Stanje je gore nego 2019. godine“, ističe Nasur Šarotić, član Udruženja građanja „Jer nas se tiče“.

„Truju se Bošnjaci na lijevoj i Hrvati na desnoj strani preko Uborka, to je sto posto dokazano“, dodaje Fuad Hujdur, član Udruženja građanja „Jer nas se tiče“.

Jer podzemne vode prolaze ispod Uborka, a zbog aljkavosti odlaganja ovog otpada i nepoštivanja standarda mještani tvrde da su svi stanovnici Mostara u opasnosti. I dalje sav posao koji se tu radi je bez ikakvog reda, poručuju mještani, koji svjedoče otvaranju starih, već punih deponija kako bi se napravilo još mjesta. O posljedicama još uvijek niko ne razmišlja.

„Izručivali su otpad na deponiju koju je inspekcija zatvorila 2014. Sad odlažu između dvije stare deponije na vodotok, tu zatrpavaju“, upozorava Husnija Greljo, član Udruženja građanja „Jer nas se tiče“.

„Sad su otvorili neko malo tijelo koje ponovo nema nikakve dokumentacije ni dozvole, radi se svojeglavo bez istraživanja, bez ičega“, poručuje Omer Hujdur, zastupnik u Skupštini HNK-a (NIP).

A situacija stagnira zbog krivičnih prijava koje su mještani pokrenuli protiv grada. Oni pak navode da nije u njima problem.

„Zahtjevi tog čovjeka su smješni i neutemeljeni. To je isto kao da neko od vas traži da pristanete da neko nastavi da truje i ubija vašu djecu i porodicu. Mi na to nećemo nikad pristati“, poručuje Hujdur.

S druge strane oni koji bi se trebali baviti ovim problemom, kažu da su za četiri godine već dosta posla odradili, iako još uvijek ne postoji nova lokacija za deponiju.

„Očekujemo svaki dan da ćemo dobiti okolinsku dozvolu, plan prilagođavanja je pravomoćan sredstva su osigurana i nastavit ćemo dalje rješavati problem Uborka. Idemo u smjeru zatvaranja deponije i to je jedan proces“, izjavio je Mario Kordić, gradonačelnik Mostara (HDZBiH).

Proces koji već pet godina traje, gdje smo se nagledali blokada, policijskih represija, grada koji je zatrpan smjećem i prijeti zaraza. Sve će to, kažu iz Udruženja, ponovo poduzeti ukoliko lokalna vlast ne ubrza ovaj proces.

federalna.ba

deponija Uborak
Građanska inicijativa „Jer nas se tiče“ deponija Uborak
0 08.01.2024 19:33
Građanska inicijativa „Jer nas se tiče“ Mostar deponija Uborak
0 10.12.2023 08:54
blokada Građanska inicijativa „Jer nas se tiče“ deponija Uborak
0 20.11.2023 09:55
Mostar deponija Uborak Građanska inicijativa „Jer nas se tiče“
0 17.11.2023 12:50