Denis Džidić: Dinamika pregovora na EU putu ovisit će isključivo od nas
Ovoga jutra u političkim minutama Jutarnjeg programa gost Denis Džidić, izvršni direktor BIRN-a.
-Otvaranje pregovora-
''Ono što smo imali priliku čuti protekle sedmice je, zaista, jedna historijska najava da će BiH imati priliku da otvori pregovore sa Evropskom unijom. I to je jedan vrlo značajan momenat koji otvara prilike. Ono što je važno naglasiti da je ovo jedan poklon Evropske unije, da je odluka donesena iz geopolitičkih razloga. Rat u Ukrajini, sve veći utjecaj Rusije i drugih razloga regionalnog karaktera. Jednostavno BiH bi morala iskoristiti takvu priliku, ali to će prvo značiti jednu ozbiljniju promjenu rada. Napredak kada govorimo o 14 prioriteta u nekim segmentima je potpuno izostao, u segmentu medijskih sloboda je značajno gori neko od prije nekoliko godina. Ukoliko želimo da iskoristimo ovu priliku morat ćemo raditi na skoro pa potpuno drugačiji način od onoga što smo vidjeli do sada. Nema nekih velikih razloga za slavljenje kada se govori o reformskim procesima. Ovo što možemo reći za sadašnju vlast jeste da vidimo mnogo više nastojanja da se dođe do kompromisa, da se dođe do usvajanja zakona i da smo vidjeli usvajanje određenog broja ključnih zakona koje je Evropska unija naglasila. Međutim, stručne analize organizacija su naglasile primjedbe. Ono što je važno objasniti je da su ovi zakoni bili poboljšanje, uvedene su neke novine, ali generalno neki zakoni nisu postigli ono što su trebali. Kada krene proces screeninga, kada krene analiza, mi ćemo imati vrlo jasne standarde koje ćemo morati dosegnuti. Neće biti pomjeranja crvenih linija. Vrlo je jesno šta su standardi i ovaj dosadašnji način rada sa kompromisom svih strana koji ide nauštrb kvalitete zakona neće biti moguć'', kazao je.
-Stanje u pravosuđu-
''Ono što je sasvim sigurno je da će na samom početku biti veliki fokus na pravosuđu, kao što je bio i ranije. Vidimo da se i u 14 prioriteta mnogi zakoni odnose na borbu protiv korupcije, pravosuđe, na vladavinu prava generalno. Javnost je već upoznata s time da se stalno spominju neki zakoni, pravosuđe, sudovi i slično. To su neka od pitanja o kojima ćemo morati na početku ovog procesa da diskutijemo. Među tih 14 prioriteta nisu samo stavke koje se vežu za usvajanje zakona. Recimo, jedan od uslova je da BiH mora dokazati da će se sistemski boriti protiv korupcije. Što znači da to nije dovoljno da napravite samo zakonske pretpostavke, nego morate procesuirati veći broj predmeta da se pokaže ste uveli praksu da se podižu optužnice protiv sistemske korupcije, protiv korupcije u javnim nabavkama, kompletan sistem zarobljene države koji imamo sada na različitim nivoima od strane različitih političkih aktera. U tom kontekstu, to će biti jedan vrlo težak i mukotrpan posao uzimajući u obzir kakve to mi političke elite imamo, posebno u određenim dijelovima države. Mislim da će biti jako teško doći do tih kompromisa. Sasvim sigurno će taj proces biti dugotrajan i zahtijevat će jedan drugačiji nastup ukoliko želimo da vidimo progres. Stanje u pravosuđu nije iznenađenje ni za bh. javnost ni za Evropsku uniju. Na početku da kažem da mi nekada budemo nepravedni prema pravosuđu pa i ja, onda se napravi taj neki negativni narativ u smislu kojeg se kaže da je pravosuđe krivo za stanje. Ja bih rekao da je stanje u pravosuđu posljedica jednog generalnog stanja u državi gdje imamo korupciju i u javnim nabavkama, i u zdravstvu, i u obrazovanju i generalno javnoj upravi i onda negdje pravosuđe vrlo rijetko u bilo kojoj državi može biti otok izvan tog svijeta. Ono je sasvim sigurno pod političkim utjecajem, ima probleme interno i to je nekako u skladu sa čitavim stanjem u državi, nisu oni uzrok. Ono što je teže po nas jeste što oni upravo trebaju biti taj korektiv, a nisu jer su negdje i dio tog sistema'', zaključio je.
-Rad bh. lidera-
''Jedan od velikih problema sa kojim se BiH suočava je da se unutar jednog sistema očekuje da funkcionišemo kao demokratska država, ali na način da smo lideri partija odlučuju o svemu. U tom kontekstu mi nekada ne možemo očekivati ažurnost zato što obesmislimo čitavu strukturu države. Kod nas Parlament usvaja isključivo po hitnom postupku gdje na stranački način ljudi dižu ruke onako kako im je rekao šef njihove stranke koji je u Vijeću ministara ili nije tu, ali odlučuje kako će se glasati. Često čujemo da su formirane neke radne grupe, ali na kraju taj posao nije od pretjeranog značaja jer na koncu odluči politika na sastancima i večerama. Taj dio moramo i možemo promijeniti ukoliko želimo. Onda damo mnogo veću ulogu institucijama ove države i odmakli bismo se od političke zarobljenosti. Način na koji će se postaviti mehanizam koordinacije će u mnogome odrediti naš put'' rekao je.
-Bilateralni odnosi-
''Mislim da možemo očekivati dosta neslaganja i dosta nestabilnosti. BiH će sigurno morati dosta da pregovara sa zemljama regiona. Bit će jasno upućena. Vidjeli smo na slučajevima Hrvatske, Slovenije, Bugarske i Sjeverne Makedonije da ti odnosi između komšijskih zemalja u velikoj mjeri određuju, kompliciraju i usložnjavaju procese EU integracija za svaku potencijalnu zemlju članicu. Tako će sigurno biti i za BiH. Vjerujem da će to biti jedan vrlo kompleksan proces pregovaranja i rješavanja brojnih otvorenih pitanja'', kazao je.
-Datum za početak pregovora-
''Mislim da smo mi svi skupa, a posebno od strane određenih političkih aktera kao što je vladajuća koalicija u RS-u, upali u jednu zamku koja je planirana od strane, recimo, takvih političkih strana je da mi odgovornost prebacujemo Evropi. Svu odgovornost serviramo njima, da je put spor, da su zahtjevni. Evropska unija je klub zemalja uspješnih, razvijenih i mi smo ti koji želimo da uđemo u taj klub. Postoje vrlo jasna pravila. Mi ako želimo to moramo uraditi za 4-5 godina. Uz jedan normalan i efikasan rad Parlament to može da usvoji kroz nekoliko godina. Međutim, problem je to što smo mi država političke zarobljenosti vrlo korumpiranih političkih elita i oni su ti koji prebacuju taj narativ da smo užasno kompleksna država. Stalno će se govoriti o nekim tehničkim stvarima, ali je suština mnogo važnija. Mi možemo jako brzo napredovati, niko nas suštinski ne koči. Postoji sada jedan veliki interes da se mi mnogo brže inkorporiramo, ali u konačnici će to biti samo do nas'', zaključio je.
-Tragični događaj u Rusiji-
''Mislim da je prerano da donosimo osjene o tome šta se tačno desilo. Mislim da treba jako temeljita analiza svega što se desilo. To je jedna užasavajuća tragedija. Koji god su razlozi, to je jedna užasavajuća realnost. Ponovo se vraćamo u neke momente koje smo imali u proteklom desetljeću gdje smo imali velike terorističke napade. Treba pratiti šta istračivački centri govore kako bismo izbjegli da donosimo preuranjene zaključke i padnemo pod politički utjecaj. Bit će jako važno za građane BiH da vide kako se ti dezinformacijski narativi prelijevaju u BiH, gdje će taj aparat nastojati da nalaže antiruske ili antievropske narative. U tom kontekstu ćemo morati pratiti na koji način će se to manifestovati'', kazao je za kraj ovog razgovora Denis Džidić, izvršni direktor BIRN-a.
federalna.ba