Delić: Akcioni plan za deinstitucionalizaciju predstavlja prekretnicu u pristupu socijalnoj zaštiti
(Izvor: Fena/Arhiva)

Delić: Akcioni plan za deinstitucionalizaciju predstavlja prekretnicu u pristupu socijalnoj zaštiti

Vlada Federacije Bosne i Hercegovine je na redovnoj sjednici usvojila Akcioni plan za deinstitucionalizaciju u Federaciji BiH za period 2025-2030. Ovaj plan predstavlja prvi dokument ovog tipa u Federaciji, a koji se temelji na Strategiji razvoja sistema socijalne i dječije zaštite u FBiH i njegov osnovni cilj je unapređenje sistema socijalne zaštite kroz prelazak s institucionalne brige na pružanje podrške korisnicima u njihovim zajednicama.

- Usvajanje Akcionog plana proisteklo je iz obaveza Bosne i Hercegovine u procesu pridruživanja Evropskoj uniji, koje podrazumijevaju usklađivanje propisa s međunarodnim standardima, uključujući i obavezu zaštite prava osoba smještenih u ustanove socijalne zaštite. Federalno ministarstvo rada i socijalne politike, uz podršku kantonalnih nivoa vlasti i nevladinog sektora, predvodilo je izradu ovog dokumenta s ciljem unapređenja kvaliteta života djece, osoba s invaliditetom i starijih osoba kroz razvoj socijalnih usluga u zajednici - pojasnio je federalni ministar rada i socijalne politike Adnan Delić.

Dodao je da “usvajanje Akcionog plana za deinstitucionalizaciju predstavlja prekretnicu u pristupu socijalnoj zaštiti u Federaciji BiH, s primarnim ciljem da se svakom pojedincu omogući pravo na život u zajednici, uz odgovarajuću podršku, umjesto smještaja u institucije trajnog socijalnog zbrinjavanja“.

Po njegovim riječima, ovaj plan postavlja i konkretne mjere za transformaciju ustanova socijalne zaštite i razvoj servisa u lokalnim zajednicama, "čime idemo korak naprijed u stvaranju inkluzivnijeg društva i boljih životnih uslova za najranjivije članove našeg društva.”

Akcioni plan se temelji na dva osnovna strateška prioriteta i to prevenciji institucionalizacije i jačanju procesa deinstitucionalizacije. Planirane mjere obuhvataju uspostavljanje programa prevencije izdvajanja osoba iz porodica, razvoj sistema rane intervencije, transformaciju ustanova socijalne zaštite, unapređenje profesionalnih kapaciteta stručnog kadra, te razvoj resursa za podršku osobama koje se vraćaju u zajednicu iz ustanova alternativne brige i ustanova socijalnog zbrinjavanja, saopćeno je iz Federalnog ministarstva rada i socijalne politike.

U saopćenju se navodi da će Federalno ministarstvo rada i socijalne politike u narednom periodu raditi na implementaciji Akcionog plana kroz saradnju s nadležnim institucijama i partnerima, uz redovno praćenje i izvještavanje o ostvarenim rezultatima. Jedan od planiranih koraka je i priprema i donošenje Akcionog plana za stare koji bi Ministarstvo trebalo raditi u partnerstvu sa Populacijskim fondom Ujedinjenih nacija u Bosni i Hercegovini.

federalna.ba/Fena

Adnan Delić