Čavara uspješno izbjegao američke sankcije – plata u gotovini
Prema hitnom postupku, usvojen je Prijedlog zakona o izmjenama Zakona o finansiranju institucija BiH, čiji je predlagač zastupnik Marinko Čavara na sjednici Zastupničkog doma Parlamentarne skupštine BiH. Ustvari, Čavara je sebi osigurao isplatu plaće u gotovini, odnosno zakon mu pomaže da zaobiđe američke sankcije.
Predloženim zakonom predviđena je izmjena prema kojoj Ministarstvo finansija i trezora osigurava gotovinu za isplatu plaća i drugih primanja zaposlenika u slučaju kada je isplata onemogućena putem tekućeg računa, a navedeno nije zasnovano na pravomoćnoj sudskoj, upravnoj ili drugoj odluci nadležnog organa, te za isplatu troškova službenih putovanja i ostalih sitnih materijalnih troškova.
Čavara je tokom rasprave istaknuo da predloženi zakon omogućava zaposlenima u institucijama BiH ostvarivanje osnovnih ljudskih prava propisanih Ustavom BiH, ustavima entiteta te mnogim međunarodnim aktima, a to su pravo na imovinu, pravo na rad i plaću koja zaposleniku i njegovoj porodici osigurava život dostojan čovjeka. I kada se prisjetimo izjave gospodina Čavare iz novembra, život će mu sada biti mnogo lakši, ako se već istopila stečena ušteđevina.
I nakon usvajanja, gle čuda, mnoge je iznenadila informacija da su zastupnici u Zastupničkom domu Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine usvojili Prijedlog zakona kojim Marinku Čavari pomažu da zaobiđe američke sankcije. Među 12 suzdržanih zastupnika bili su, među ostalim, Sabina Čudić i Edin Ramić. Oni koji su glasali ZA, na naše pozive nisu odgovarali, a od oni koji su bili suzdržani, Sabina Ćudić kazala je da na taj način želi onemogućiti blokadu rada Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH, pretpostavljajući da će se sjednici odazvati HDZ i SNSD, dok je Edin Ramić kazao da je uvijek suzdržan kada je riječ o prijedlozima vladajuće koalicije:
"Po ovom zakonu, koji je predložio jedan od zastupnika, glasano je prvo o hitnosti postupka i bio sam za, da ga odmah završimo. Nakon rasprave, pristupilo se izjašnjavanju i ja sam glasao, bez ikakve dileme, protiv. Nakon toga sam vidio rezultat, da je zakon dobio podršku Zastupničkog doma, što me je iznenadilo. Onda je uslijedilo ponovno glasanje na zahtjev nekog kluba i tada sam vidio da je moj glas nebitan, jer zakon ima podršku, tada sam bio suzdržan", rekao je Šemsudin Mehmedović.
Nakon glasanja, zastupnike Naše stranke kritizirao je ambasador BiH u Njemačkoj Damir Arnaut:
"Sramotno glasanje Naša stranka o Čavarinom zakonu kojim se crnolistašima omogućava primanje plata u kešu s ciljem zaobilaženja američkih sankcija. Zakoni u državnom Parlamentu prolaze ako je više glasova za od glasova protiv. Suzdržani tako direktno pomažu onim koji su za. Da su dva poslanika NS-a, umjesto suzdržano, glasali protiv, zakon bi pao. Isto vrijedi i za sve druge suzdržane."
Gospodin Čavara svoja prava može potraživati putem suda, a taj proces, nažalost, može koštati državu Bosnu i Hercegovinu više od plaće na koju ima zakonsko pravo.