Prilog: Miranda Fejzagić

Bonskim ovlastima protiv preletača

U aktuelnom procesu formiranja vlasti, veliki problem predstavljaju takozvani preletači. Izborni zakon Bosne i Hercegovine ne predviđa kazne, jer mandat još uvijek pripada pojedincu, a ne političkoj stranci, pa će birači vjerovatno i ove godine biti prevareni, osim ukoliko se u slučaj ovog puta ne umiješaju bonske ovlasti visokog predstavnika.

                          

Pored brojnih problema koji prate proces implementacije izbornih rezultata, uključujući i posljednje odluke visokog predstavnika u vezi s izmjenama Izbornog uzakona i Ustava Federacije BiH, koje su u proces unijele niz nepoznanica, veliku prepreku predstavlja i trgovina glasovima, odnosno takozvani preletači. Posljednji slučaj zabilježen je u Tuzlanskom kantonu, gdje su Senad Alić i Jakub Suljkanović dobili podršku kao članovi Pokreta demokratske akcije, a potom se priklonili Stranci demokratske akcije. To je izazvalo revolt birača, koji su protestovali ispred kuće Suljkanovića. Predsjednica PDA Elzina Pirić kazala je da je ova stranka pozvala međunarodnu zajednicu da reaguje:
„Mi smo zamolili i uputili dopise i OHR-u i Američkoj ambasadi, podnijećemo i krivičnu prijavu uz dopise i državnom Tužilaštvu, zbog parlamentarne demokratije, zbog naroda koji je podržao program Pokreta demokratske akcije. Ne mene, ne Jakuba Suljkanovića, ne pojedinca bilo kojeg u stranci. Moje kolege i ja ćemo tražiti sankcije i zalagati se za to da međunarodna zajednica i pravosudni i policijski organi ove zemlje odreaguju na ovo.“

 

U Tuzlanskom kantonu kupovina poslanika odavno ne iznenađuje. Ovaj kanton tako je u posljednjih osam godina promijenio šest vlada. Preletači su posljednji put srušili Kantonalnu vladu u februaru ove godine, kada su strane promijenili Jasmina Lugavić iz PDA i nezavisni poslanik Smajo Mandžić. Ovako je tad govorio Senad Alić:

„Naravno da je bilo trgovanja, ja u to ne bih ulazio. Poslanici imaju pravo, takav nam je Izborni zakon, da svako svoj mandat može da nosi sa sobom.“

 

Nezvanično, prema informacijama do kojih je došao portal Narod.ba iz krugova blizu vrha OSCE-a, visoki predstavnik Kristijan Šmit na osnovu ovih prijava dostavljenih iz PDA namjerava koristiti bonske ovlasti, kako bi se spriječila daljnja kriminalna kupovina poslanika u kantonalnim skupštinama. U prijavi se spominju preletači Alić i Suljkanović, ali i Abdurahman Hodžić zvani Hodža, tajkun koji je navodno osigurao veliku sumu novca za kupovinu dvojice poslanika PDA u Skupštini Tuzlanskog kantona, što je rezultiralo time da SDA i DF nelegalno dobiju dva dodatna delegata u Klubu Bošnjaka Doma naroda Parlamenta Federacije BiH. A upravo je Dom naroda u Federalnom parlamentu ključ svih postizbornih spletki. Irfan Čengić iz SDP-a:

„Mjesta iznenađenjima prilikom izbora za Dom naroda ima. Dakle, u BiH smo u ovih dvadeset godina vidjeli da svaki izbor u skupštinama, gradskim vijećima, općinskim vijećima, koji je tajan, za sobom povlači one afere poput 'papci', trgovine utjecajem, kupovine zastupnika. Sve dok se ne formira i ne dodijele mandati u Domu naroda, jako je teško znati ko će moći formirati parlamentarnu većinu.“

Ured visokog predstavnika svakako bi trebao reagovati u ovom slučaju, prije nego Tužilaštvo BiH, jer Izborni zakon omogućava ovakvo eklatantno kršenje volje birača, budući da mandat dodjeljuje pojedincima, a ne političkom subjektu. Očigledno je da se ne može računati na biračko tijelo da će kazniti preletače na izborima, s obzirom na činjenicu da se trgovina poslanicima ponavlja kroz sve izborne cikluse. 

 

preletači Bonske ovlasti Bonska ovlaštenja Federalni radio
sport Federalni radio
0 22.11.2024 23:20
Vijesti u 22 Federalni radio
0 22.11.2024 22:22
Vijesti u 17 Federalni radio
0 22.11.2024 17:16
sport Federalni radio
0 19.11.2024 23:26
Vijesti u 22 Federalni radio
0 19.11.2024 22:20
Vijesti u 17 Federalni radio
0 19.11.2024 17:59