videoprilog Dželile Kadić (Federacija danas)

BiH ima veliki potencijal u resursima, a Malezija iskustvo u razvoju ekonomije

Na konferenciju „Sarajevo - poslovni dijalog BiH i Malezija“ odazvao se veliki broj firmi iz obje zemlje. Prilika je ovo za predstavljanje poslovanja i ulaganja, ali i konkretne sastanke zainteresovanih strana. Mnogo je oblasti u kojim je moguće unaprijediti saradnju. BiH ima veliki potencijal u resursima, a malezijsko iskustvo u razvoju ekonomije mnogo može pomoći rastu vanjskotrgovinske razmjene i drugih oblika saradnje.

Trgovinska razmjena između BiH i Malezije u posljednje tri godine povećana je pet puta, dostigavši 10 miliona eura, ali to još nije zadovoljavajuće. Velika udaljenost i visoki transportni troškovi otežavaju BiH plasiranje proizvoda na inozemna tržišta, pa je prioritet unapređenje partnerskih odnosa s Malezijom. Sutra će na poslovnim sastancima biti predstavnici iz 50 bh. kompanija te 25 iz Malezije.

„U ovih 10 miliona eura je nekoliko proizvoda i nekoliko tarifa. Iz Bosne i Hercegovine uglavnom izvozimo u oblasti namjenske i vojne industrije, što čini preko 60 posto izvoza u Maleziju. Naš cilj je da predstavimo BiH u onakvom svjetlu kakvom jeste - a to je BiH kao šansa za malezijske kompanije koje žele da ovdje grade logističke ili proizvodne centre za tržište Evropske unije s obzirom na to da imamo gotovo sve uvjete za to“, kazao je Ahmet Egrlić, predsjednik Vanjskotrgovinske komore BiH.

„Cilj ovog dijaloga je da MBBC osigura poslovanje između dvije države. Imamo razne članove, delegate i 20 odbora koji se bave raznim poslovnim sektorima, IT-om, ugostiteljstvom i ostalim. Imat ćemo poslovne susrete sa predstavnicima poslovne zajednice u BiH i preko stotinu susreta sa predstavnicima raznih sektora“, kazao je Muhamed el-Amin Bin Abdul Majid, predsjednik MBBC-a.

BiH ne koristi dovoljne potencijale. U prvih sedam mjeseci ove godine izvoz je iznosio 9 milijardi KM, što je smanjenje od 7 posto u odnosu na isti period prošle godine, dok je uvoz porastao na 16 milijardi KM. Ministar vanjskih poslova naše zemlje Elmedin Konaković rekao je da postoji mnogo sektora za obrazovnu i tehnološku saradnju, te da primjer Malezije, kao razvijene svjetske sile, pokazuje da u fokus treba staviti tehnološki napredak, digitalizaciju i obrazovanje. Fokus je i na reformama na EU putu.

„Pristupanje Uniji je jedan od važnih faktora na kojem radimo. Otvaranje evropskog tržišta bi u ovom, a i u drugim slučajevima, rezultiralo ozbiljnim investicijama, povećanjem našeg BDP-a, povećanjem plata, uvjeta života i ostankom mladih ljudi u BiH“, istakao je ministar Konaković.

Interes kompanija iz obje zemlje pruža optimizam za buduće odnose. Bh. firme imaju priliku da prošire vanjskotrgovinske odnose i otvore prostor novim investicijama iz ove prijateljske zemlje.

federalna.ba

Malezija