Beč ove godine slavi 200 godina od rođenja Johanna Straussa II: Dunavski valcer kao muzika svemira
(Izvor: Austrijski kulturni forum)

Beč ove godine slavi 200 godina od rođenja Johanna Straussa II: Dunavski valcer kao muzika svemira

Obilježavajući 200. rođendan Johanna Straussa II, poznatog kao "kralja valcera", Beč je pripremio spektakularne događaje koji će proslaviti njegovu zaostavštinu na moderan i univerzalan način.

2025. je i posvećena Straussovom jubileju, s nizom događaja koji će dodatno obogatiti kulturnu ponudu grada. Proslava jubileja donosi niz manifestacija pod nazivom "King of Waltz. Queen of Music." Uz bogatu balsku sezonu i tradicionalni novogodišnji koncert Bečkih filharmoničara, Beč postaje epicentar kulturnih dešavanja koja slave umjetnost, nauku i kreativnost.

Tako je  Turistička zajednica grada WienTourismus oživjela naslijeđe velikana Johanna Straussa II kroz produkciju  mini-dokumentarca "Space Anthem".

Taj jedinstveni projekt, razvijen u saradnji s Evropskom svemirskom agencijom (ESA), istražuje univerzalni značaj Straussovog čuvenog valcera "Na lijepom plavom Dunavu" i njegovu povezanost sa svemirom.

Prema informacijama iz Ureda grada Beča u Sarajevu, kulturološki fenomen iz 1977. je "Voyager Golden Record", svemirska je vremenska kapsula koja bi mogla prenijeti bogatstvo ljudske civilizacije potencijalnim vanzemaljskim oblicima života. Iako je na toj "zlatnoj ploči" muzički ugravirano nekoliko genija poput Bacha, Mozarta i Beethovena, izostavljeno je Straussovo remek djelo "Na lijepom plavom Dunavu", što se smatra propuštenom prilikom. Norbert Kettner, direktor WienTourismusa, ističe da je to "propust koji ove 2025. treba pokušati nadoknaditi," jer je Straussov valcer, kako kaže, zapravo pravi "zvuk svemira".

Dokumentarac "Space Anthem" na neobičan način povezuje muziku, film i svemirske nauke. Prominentne ličnosti iz ovih oblasti poput Briana W. Cooka, asistenta režije Stanleyja Kubricka, Marin Alsop, glavne dirigentice Radijskog Simfonijskog orkestra austrijske radiotelevizije ORF, te astronautkinje Carmen Possnig, dijele svoja razmišljanja o tome kako je Straussov valcer postao "himna svemira".

Na početku filma postavlja se pitanje "Šta vam pada na pamet kada čujete Dunavski valcer?" Od kultne scene u Kubrickovom remek-djelu "2001: Odiseja u svemiru" iz 1968., u kojoj svemirski brodovi lebde u ritmu valcera, "Na lijepom plavom Dunavu" stekao je gotovo mitski status u filmskom svijetu.

Film Stanleya Kubricka otvorio je vrata posve novoj interpretaciji Straussovog valcera. U Kubrickovoj viziji, u svemiru nema težine, nema granica; svemirski brodovi plešu u ritmu valcera, lebdeći kroz beskraj. Ta scena, koja se smatra prelomnim trenutkom u filmskoj historiji, pretvorila je valcer u univerzalni simbol bestežinskog stanja, a taj efekat se od tada koristi ne samo u umjetnosti nego i u stvarnim svemirskim misijama.

Film"Space Anthem" istražuje kako je Straussov čuveni valcer "Na lijepom plavom Dunavu" postao simbol bestežinskog stanja i univerzalni zvuk svemira. Od Kubrickove kultne scene u filmu "2001: Odiseja u svemiru", gdje svemirski brodovi plešu u ritmu valcera, do NASA-inih misija i Međunarodne svemirske stanice, Straussova melodija prati putovanje čovječanstva kroz zvijezde.

Tokom NASA-ine misije 2001., valcer "Na lijepom plavom Dunavu" odjekivao je dok je Space Shuttle Discovery pristajao na Međunarodnu svemirsku stanicu (ISS), potvrđujući da Straussov ritam zaista prati putovanje kroz zvijezde.

Zašto baš Dunavski valcer?

Marin Alsop, Brian W. Cook i astronautkinja Carmen Possnig otkrivaju zašto je ova melodija postala "himna svemira". Iako nije dospjela na Voyager Golden Record, Norbert Kettner, direktor WienTourismusa, ističe da je 2025. godina prilika da se ta nepravda ispravi.

Otkrijte više o ovoj univerzalnoj muzičkoj priči i na linku ispod pogledajte kratki dokumentarni film "Space Anthem"!

https://www.youtube.com/watch?v=l-7HpEZa5yo

(Izvor: WienTourismus/Julius Hirtzberger)

Povodom 200. rođendana Johanna Straussa previđeno je da se svake sedmice, od 1. januara do 31. decembra 2025., u Beču održi po jedna premijera koja će biti u znaku Straussovih remek-djela.  

Prema objavi Austrijskog kulturnog foruma Sarajevo, program manifestacije će obuhvatiti deset različitih žanrova, događaje u zatvorenom i na otvorenom prostoru, 60 produkcija, sa preko 40 partnera na 30 različitih lokacija po cijelom Beču, a veliki bečki orkestri pridružuju se slavlju kao i savremeni umjetnici.

Prvoj "svjetskoj pop zvijezdi"  Beč odaje najveću počast modernim muzejskim iskustvom! Nova stalna izložba u srcu grada , pod nazivom “Imerzivno - Informativno – Interaktivno“, prikazuje život i djelo velikana klasične muzike u sedam imerzivnih činova.

Izložba je jedinstveno multimedijalno iskustvo, spoj edukacije i zabave uz audiovizuelnu simfoniju i nepoznate priče o kreativnom stvaranju „kralja valcer

Posjetitelji imaju priliku da osjete atmosferu Straussovog vremena kroz interaktivne instalacije i zadivljujuće vizuelne efekte.

Ova izložba nije samo retrospektiva – ona je emocionalna i kulturna avantura koja oživljava genijalnost Johanna Straussa-navode iz Austrijskog kulturnog foruma.

O JOHANNU STRAUSSU

Johann Strauss mlađi rođen je u Beču 24. oktobra 1825. godine prije ravno 200 godina. Bio je jedan od najpoznatijih kompozitora svih vremena, nazivan također i kraljem valcera. Svjetski je poznat po svojim djelima: "Na lijepom plavom Dunavu", "Carski valcer", "Trisch-trasch polka", te operetama "Šišmiš" i "Ciganski barun".

Sigurno vam je poznato da mu je otac takođe bio slavni kompozitor - Johann Strauss stariji, autor čuvenog "Radetzkog marša".

Zanimljivo je da njegov otac nije želio da mu sin postane muzičar kao i on. Zato je mladi Johann tajno učio svirati violinu, a kad je otac to saznao, bičevao ga je “da istjera muziku iz njega”. Tek kad je otac napustio porodicu radi ljubavnice, sin je mogao slobodno posvetiti izučavanju "muzičkog umijeća".

federalna.ba

200 godina od rođenja Johana Straussa II