Ako se socijalni partneri sutra ne dogovore o najnižoj plati, odluku će donijeti Vlada RS-a
U Banjaluci bi sutra trebala biti održana sjednica Ekonomsko-socijalnog savjeta, na kojoj će se socijalni partneri dogovarati u vezi sa iznosom najniže plate. Ako partneri ne postignu dogovor, konačnu odluku donijeće Vlada RS-a. Iako iznos najniže plate još nije utvrđen, entitetski predsjednik Milorad Dodik (SNSD) već zna kolika će ona biti.
900 maraka za najjednostavnije poslove, 1.000 za one sa srednjom stručnom spremom i 1.300 maraka za zaposlene sa visokom stručnom spremom – ovo su iznosi najnižih plata u RS-u za ovu godinu, tvrdi Dodik: „Mi ćemo tražiti da Vlada u novembru utvrdi za 2026. godinu minimalnu platu, tako što će ova sa 900 biti povećana na 1.000, sa 1.000 na 1.150, a za visoke škole da bude 1.500 maraka. Sve s ciljem da polovinom 2026. godine imamo prosječnu platu od 2.000 maraka“.
Sindikat podržava prijedlog. Iznos minimalne plate, smatraju, treba da bude dovoljan za pristojan život radnika.
„Smatramo da ovaj iznos plate koji trenutno imamo ne može da zadovolji ni osnovne potrebe. Ja ću podsjetiti da je zahtjev Sindikata bio da najniža plata treba da pokrije troškove prehrane u sindikalnoj potrošačkoj korpi, koji su već prešli 1.200 KM, a mi smo izašli sa prijedlogom koji je i manji od tog iznosa“, kazao je Goran Stanković, generalni sekretar Saveza sindikata RS-a.
Poslodavci uvjeravaju da privreda ovo ne bi mogla izdržati. Zalažu se da najniža plata ostane 900 maraka za sve.
„Vjerujemo da će doći do nekakvih dogovora, ali u ovom trenutku naš stav je da nema makroekonomskih pokazatelja koji ukazuju na potencijalno povećanje najniže plate“, navodi Saša Aćić, direktor Unije poslodavaca RS-a.
Radnici teško žive, privrednici se žale na ogromne troškove, političari slijepi za njihove probleme, kažu stručnjaci. Rješenje je u smanjenju nameta, ponavlja ekonomista Zoran Pavlović: „Težak ekonomski život privrednika i radnika moraju da podijele ljudi u politici. Oni neće da smanje ništa, neće da smanje PDV na hranu, što je bilo čak dogovoreno na Parlamentarnoj skupštini BiH. Oni žive u jednom oblaku“.
Socijalni partneri sutra će za pregovarački sto. Ako ne bude dogovora, Vlada RS-a će odlučiti.
federalna.ba