31. godišnjica 'Otmice u Štrpcima'
Danas se obilježava 31. godišnjica "Otmice u Štrpcima" u kojoj je, 27. veljače 1993. godine, ubijena grupa od 20 civila oteta iz vlaka 671 na stanici Štrpci u BiH, a koji je putovao na relaciji Beograd - Bar.
Tog dana pripadnici srpskih paravojnih jedinica, pod komandom Milana Lukića, uz logističku pomoć države Srbije, oteli su grupu putnika iz ovog vlaka na navedenoj stanici. Tom prilikom oteto je, a potom i ubijeno, 18 Bošnjaka, jedan Hrvat i jedna nepoznata osoba. Do sada su pronađeni posmrtni ostaci četiri žrtve. Većina ubijenih su bili građani Srbije ili Crne Gore, priopćeno je iz Udruženja za društvena istraživanja i komunikacije (UDIK).
Za ovaj ratni zločin najprije su osuđeni Nebojša Ranisavljević i Mićo Jovičić. Ranisavljevića je sud u Bijelom Polju 2002. osudio na 15 godina zatvora dok je Jovičić 2016. priznao krivicu pred Sudom BiH i osuđen je na pet godina zatvora. Obojica su već odslužili kazne.
Krajem 2019. Tužiteljstvo BiH podiglo je optužnicu protiv haškog osuđenika Milana Lukića koga je MKSJ osudio na doživotnu kaznu zatvora za ratni zločin u Višegradu, ali ne i za ubojstva civila u Štrpcima.
U listopadu 2022. godine Sud BiH osudio je sedam bivših pripadnika Druge podrinjske brigade VRS za sudjelovanje u otmicama i ubojstvima. U veljači 2023. Viši sud u Beogradu prvostupanjski je osudio Gojka Lukića, Duška Vasiljevića, Jovana Lipovca i Draganu Đekić na ukupno 35 godina zatvora.
Optuženi Ljubiša Vasiljević preminuo je u srpnju 2021. Međutim, u listopadu prošle godine Apelacijski sud u Beogradu ukinuo je prvostupanjsku presudu, a novo suđenje zakazano je za travanj ove godine. U listopadu 2023. Apelacijsko vijeće Suda BiH potvrdilo je presudu kojom je bivši zapovjednik Interventne čete Višegradske brigade VRS Boban Inđić osuđen na 15 godina zatvora.
"U povodu godišnjice izražavamo duboko žaljenje zbog odnosa srbijanskih vlasti, a naročito suda u Beogradu, prema žrtvama ovog ratnog zločina i njihovim obiteljima. Da izrečene sramno niske kazne nisu najgori ishod pokazao je potez Apelacijskog suda koji je ukinuo prvostupanjsku presudu čime je ponovo omalovažio žrtve, a obiteljima ugasio nadu za pravdu. Umjesto da se odugovlači proces, Srbija je ovim suđenjem mogla pokazati kako se jedna država nosi sa svojim zlikovcima. Ostaje joj da na ispitu ljudskosti ne padne u potpunosti nego da ubijenima prizna status civilnih žrtava rata, a njihovim porodicama pruži odgovarajuću novčanu naknadu", stoji u priopćenju.
federalna.ba/Fena