videoprilog Azre Delmanović (Federacija danas)

Život u BiH, naročito za penzionere, postao puko preživljavanje i spajanje kraja s krajem

Kupovina osnovnih životnih namirnica odavno je postala luksuz, tvrde građani koji kažu da je život u Bosni i Hercegovini puko preživljavanje i narodski rečeno spajanje kraja s krajem. I dok oni najsiromašniji računaju mogu li danas kupiti i hljeb i mlijeko, cijene proizvoda i usluga mjerene indeksom potrošačkih cijena u martu u prosjeku su više za 0,4 posto u odnosu na prethodni mjesec, dok je godišnja inflacija 13,7%.

Hrana se mora kupiti, ali čime platiti kupljeno kada su plate i penzije mizerne naspram cijena u marketima. Kako živjeti kada većinu vremena provodite računajući troškove i zadužujući se, pita se najugroženija kategorija stanovništva - penzioneri, kojima nakon isplate penzije ne ostaje puno. Istina, penzije jesu povećane, ali i dalje, nedostatno za sve potrebe.

"Sa svojom penzijom teško. Ne znam kakve su ove plate, kažu prosjek je 1.200, sa tročlanom porodicom teško."

"Kada pogledate cijene, nerealno je. Zaista je nerealno."

"Suština je da cijene rastu, nikad se ništa nije vratilo, a plate ne rastu, penzije ne rastu."

"Posebno ove penzije male. Teško. Kupi se osnovno što se mora kupit i to je to."

U državnu vlast koja je sebi povećala plate u vrijednosti jedne penije, odavno su izgubili povjerenje i više se ne nadaju ni stagnaciji kada je u pitanju rast cijena. Posebno ne pozitivnim promjenama. Rješenja postoje, ali su zaboravljena i nisu se primijenila u korist građana, kažu u Udruženju potrošača Tuzlanskog kantona.

"Čak sve ono što su bila predizborna obećanja, ukidanje akciza na određeno vrijeme, uvođenje diferenciranih stopa pdv –a, preko toga se prelazi kao da nikad nije rečeno i kao da nikad nije obećano", naglašava Gordana Bulić, predsjednica Kluba potrošača TK-a.

Građani su se pomirili sa situacijom, i osim jedni drugima, nikome se ne žale na postojeće stanje. A političari to koriste za vlastite interese.

"Nemamo čak ni prijava od potrošača vezano za rast cijena. Ljudi se boje da ne bude gore i to političari zloupotrebljavaju i očito je to metod njihovog rada", dodaje Bulić.

Mnogobrojni su uzroci koji su doveli do porasta cijena u proteklih godinu dana, i to u područjima hrane, goriva, stanovanja i usluga. Neki od njih su rat u Ukrajini, globalni lanac opskrbe, ekonomske krize i inflacija. A naziru se i novi uzroci.

"Trenutno nas brinu geopolitička zbivanja, ono što se dešava na relaciji SAD – Kina. To unosi nekakve nemire na globalno tržište. Imali smo krah, pad banaka, dakle finansijski sektor je djelimično ugrožen. Sve može uticati na niz nekih negativnih očekivanja", upozorava ekonomski analitičar Admir Čavalić.

Dok građani trpe posljedice sve viših cijena, političari vrijeme troše na međusobne polemike i rasprave. Zanemarujući činjenicu da je neophodno zajedničko rješenje koje će ublažiti ovaj teški ekonomski period, vladajuća politika je fokusirana na vlastiti opstanak i grčevitu borbu za vlast, a ne na rješavanje egzistencijalnih pitanja građana koji su za njih glasali.

federalna.ba

cijene BiH