videoprilog Borisa Bilića (Dnevnik 1)

Ženska košarkaška reprezentacija na korak do plasmana na Eurobasket

Ženska košarkaška reprezentacija ubilježila je treću pobjedu u isto toliko utakmica kvalifikacija za plasman na Eurobasket. Izabranice Gorana Loje ubjedljivo su porazile selekciju Estonije u 3. kolu.

Već nakon prve četvrtine, a onda i na kraju prvog poluvremena bilo je jasno da će Ženska košarkaška reprezentacija opravdati ulogu favorita protiv Estonije i ostvariti treću kvalifikacijsku pobjedu. Nakon senzacionalne pobjede protiv Rusije i trijumfa protiv Švicarske, izabranice Gorana Loje su u 3. kolu kvalifikacija za Eurobasket porazile Estoniju rezultatom 92:54. Ovom pobjedom Ženska košarkaške selekcija je došla nadomak povijesnog rezultata, plasmana na Eurobasket.

Utakmica protiv Estonije odigrana je na Ilidži, a našim košarkašicama BiH slijedi meč sa Rusijom. Ipak, s obzirom na treću pobjedu sve su prilike da će naše djevojke na čelu sa izbornikom Goranom Lojom igrati na velikom natjecanju, prvi put nakon 20 godina na smotri najboljih reprezentacija na Starom kontinentu.

Našu selekciju protiv Estonije predvodila je Marica Gajić koja je ubacila 21 poen uz čak 19 skokova, Jonquel Jones je dodala 20 uz 11 skokova i pet asistencija, dok je 17 poena ubacila Milica Deura. Jedine dvocifrene kod Estonki bile su Janne Pulk sa 15 ubačenih poena i Sofia Kosareva sa 12 poena. Utakmica 4. kola kvalifikacija za Eurobasket protiv selekcije Rusije igra se sutra na Ilidži od 20 sati.