Zašto nećemo dobiti 112?
Rješenja nema ni kada je riječ o jedinstvenom evropskom broju za hitne situacije 112, koji je trebao biti na dnevnom redu sjednice Zastupničkog doma BiH. I dok, za razliku od naše, skoro sve zemlje Evrope imaju jedinstven broj, u trenutku bilo kakve nesreće u Bosni i Hercegovini prvo morate znati na području kojeg entiteta se nalazite ili da li ste možda u Distriktu Brčko BiH. Ako ste u Federaciji, morate znati u kojem ste kantonu. Tek onda možete saznati na koji broj možete potražiti pomoć.
Hitni pozivna telefonima postoji, ali nemoguće ga je ostvariti. Kao i oko mnogo stvari u državi, nemoguće je postići dogovor oko broja za hitne slučajeve. Jedinstven broj za zvanje 112 u našoj državi nije u funkciji. Iz Gorske službe spašavanja Federacije smatraju da je ovaj broj najbitnija stvar u trenutku nesreće.
“Tu će se javiti neko u nekom operativnom centru, zaprimiti poziv, prepoznati stanje nesreće i prepoznati koga treba zvati - u našem slučaju, Gorsku službu. Onda mi kroz svoje procedure možemo da reagujemo i pošaljemo adekvatne ljude”, objašnjava Dženadin Veladžić, predsjednik Gorske službe spašavanja FBiH.
Strani državljani, u čijim zemljama funkcioniše ovaj broj, pozivaju 112 kada dožive određenu vrstu nesreće u Bosni i Hercegovini, ali bezuspješno. Znači - prvi problem nije povreda ili nesreća koja se desila, nego kako i na koji broj pozvati pomoć.
“Pod tim brojem se najčešće javlja automat, on nije zaživio kod nas. Onda oni traže pomoću interneta, pomoću prijatelja, ne znam kojim putevima dođu do nekih brojeva”, navodi Veladžić.
Funkcionisanje ovog broja je dio evropskog procesa. BiH treba da bude dio sistema 112, ali ne na ovaj način, tj. izmjenama Zakona o komunikaciji, poručuju iz Civilne zaštite RS-a.
“Ta je stvar, u ovom trenutku i u ovakvom zakonskom okviru, nadležnost entiteta. Entiteti i sada uređuju sistem hitnih poziva. Tačno je da bi oni koji dođu na prostor BiH, ili kao turisti ili kao poslovni ljudi, imali veću sigurnost i lakše se ponašali kada bi imali jedinstven sistem 112”, kaže Milan Novitović, direktor Civilne zaštite RS-a.
Ono što je potrebno jeste da se entiteti dogovore. Međutim, kao i oko svega pregovori su bezuspješni.
“Taj jedinstveni broj se neće desiti. Mi ne vjerujemo u BiH”, riječi su Milorada Dodika, predsjedavajućeg Predsjedništva BiH i predsjedenika SNSD-a.
Državni delegat Dušanka Majkić (SNSD) ističe kako je njihov konačni stav da to u Domu naroda neće dobiti podršku te da je time zakon po drugi put stavljen van snage.
SNSD je i za ovu inicijativu već rekao ne. Tako da su građani, ali i turisti i ovaj put u drugom planu bh. političara. Dok se čeka njihova očito dobra volja, koje za sada nema, građanima ostaju na raspolaganju stari dobro poznati brojevi 122, 123, 124.
federalna.ba