Jedinstveni broj za hitne slučajeve - koji to u BiH nije: Reforma bez suštine?
BiH je jedina država u Evropi bez jedinstvenog broja za hitne pozive. Ova, naizgled, banalna reforma, godinama je blokirana zbog RS-a, čija vlast insistira da broj ostane isključivo u nadležnosti entiteta. Od negiranja jedinstvenog broja i nadležnog centra, Vlada ovog entiteta došla je do cilja. Reforma po želji. Jedinstveni broj je prihvaćen, ali samo prividno i daleko od državnog nivoa.
112 - broj za hitne pozive, besplatan, svima u Evropi dostupan osim građanima BiH, jer su nadležnosti za vlast RS-a važnije od države i svake potrebe građana. Podijeljeni sistem ne prepoznaje hitan slučaj. Zato je za bh. građane 112 i dalje nepostojeći broj. Nakon godina protivljenja i opstruiranja, Vlada RS-a broj je ipak prihvatila. Ali, uz uvjet uvažavanja entitetskih nadležnosti. To bi značilo isti broj, ali na nivou entiteta. Bez prefiksa državni.
„Tačno to je to, zato što su uvažene primjedbe RS-a da informacije iz RS-a idu u centre koji će biti u RS-u. U RS-u će biti pet centara, u federalnom dijelu onoliko koliko se već odredi. I mislim da su time otklonjene sve nedoumice oko korištenja ovog broja“, kategoričan je Nedeljko Čubrilović, ministar saobraćaja i veza RS (DEMOS).
„Znači, riječ je o jedinstvenom ili istom broju 112 za hitne slučajeve, a ne o jedinstvenom ili centralizovanom sistemu 112“, tvrdi Siniša Karan, ministar unutrašnjih poslova RS (SNSD).
Jedinstveni, ali podijeljeni. Apsurdno i nespojivo. Forma je zadovoljena, a suština ostala ista.
„To znači da će svako raditi svoj posao kao i dosad, ali će dojava ići preko jedinstvenog broja, kao što i treba. To je kao jedinstven broj za vatrogasce. Broj je isti u Sarajevu, Banjaluci i Mostaru, ali neće vam doći državni vatrogasci, nego lokalni, najbliži mjestu požara“, smatra Edin Forto, ministar komunikacija i prometa BiH (naša stranka).
A to je vlast RS-a i tražila, jer im jedan centar nije prihvatljiv, čak ni za hitne pozive. Entitetskog predznaka se ne odriču pa čak i po cijenu Plana rasta Evropske unije u kojem se našao i broj, barem na početku usaglašavanja reformske agende. Kako je Plan malo po malo propadao, pa na koncu i izmakao BiH, tako je broj misteriozno nestao.
„Radi se o jedinstvenom broju, telefonskom broju, pozivnom broju za hitne slučajeve. Rješenje je veoma jednostavno. Imat ćemo jedan broj koji će da bude u RS-u i identičan broj u Federaciji BiH“, naveo je ranije Radovan Kovačević, delegat u Domu naroda BiH (SNSD).
„Nikada nije bio u Planu rasta, ima jedna mjera koja je slična tome, to je centralno mjesto na koje svi građani se mogu prijaviti i žaliti na bilo koji nivo vlasti. To je više, ovaj digitalni pristup u smislu digitalnih servisa za građane da mogu na jednom mjestu poslati za bilo šta neku primjedbu, to nije taj jedinstveni broj mada ga je neko tako protumačio“, dodao je Forto.
Ako je suditi po glasnoj borbi SNSD-a za nadležnosti i entitetske interese, čini se da su sigurni protiv koje reforme se bore. I izborili su se da BiH čak ni u hitnim pozivima ne bude jedinstvena, jer i dalje nema nijedno - ni broj, ni centar, a građani i turisti bez usluge hitne službe s istom brzinom odziva i efikasnosti.
federalna.ba