videoprilog Admira Pripoljca (Federacija danas)

Zašto je Arcelor Mittal godinu dana ranije zatražio okolinsku?

Zagađenje zraka višedecenijski je problem u Zenici, na što značajno utiče rad pogona kompanije Arcelor Mittal. Za rad ove, ali i ostalih sličnih kompanija neophodno je izdavanje okolišnih dozvola po kojima moraju ispuniti uvjete propisane Zakonom o zaštiti okoliša. Međutim, zbog socio-ekonomskih pitanja država je kompanijama gotovo uvijek „gledala kroz prste“ te izdavanje okolišne dozvole nije bilo pod znakom pitanja. Novim zakonom koji je odnedavno na snazi, a koji je usklađen po evropskim normama i direktivama, morat će se ozbiljnije pristupati ovom pitanju.

Integralna okolišna dozvola za postrojenja Arcelor Mittala važi do marta iduće godine. Iako je dosadašnja praksa bila podnošenje zahtjeva za obnovu tek 120 dana prije isteka roka, iz Arcelor Mittala to su učinili gotovo godinu dana ranije.

„U tom zahtjevu nisu obuhvaćeni veoma važni pogoni, pogon Energetike, Industrijska deponija Rača, nisu obrađeni svi projekti za koje se tvrdi da su završeni, nisu dostavljeni svi izvještaji za prethodni period... I pokušavamo da nova okolinska dozvola bude kompletna, da ne ponovimo grešku iz prošlosti“, navodi prof. dr. Samir Lemeš, predsjednik UO Eko forum Zenica.

U kompaniji koja trenutno upošljava oko 2.000 radnika i jedan je od najvećih izvoznika u državi očekuju dobijanje nove okolišne dozvole: „Od maja 2021. hibridni filteri u pogonu Aglomeracija rade dobro i emisije prašine su ispod graničnih vrijednosti. Što se tiče Sistema sekundarnog otprašivanja na konvertorskoj Čeličani, projekt je završen i postiže oko 90% usisne efikasnosti. Međutim, radimo na dodatnim poboljšanjima, jer smo primijetili da su vidljive emisije iz zgrade konvertorske Čeličane i dalje prisutne. Kada završimo projekt Toplane Zenica, Arcelor Mittal Zenica će ispuniti sve potrebne uslove za dobijanje okolinske dozvole“.

Ranije izdavanje okolišnih dozvola rađeno je u skladu sa starim zakonom, po kojem je tek GIKIL iz Lukavca ostao bez potrebne dozvole. U martu ove godine je usvojen i stupio na snagu novi Zakon o zaštiti okoliša sa mnogo strožijim odredbama prilagođenim evropskim direktivama.

„Arcelor Mittal je požurio godinu i po ranije kako bi zahtjev podnio prije nego zakon stupi na snagu i kompletan postupak se vodi po starom zakonu i po starim pravilnicima, što je legalno“, napominje Lemeš.

Okolišne dozvole u direktnoj su nadležnosti Federalnog ministarstva okolišta i turizma iz kojeg najavljuju oštrije kriterije kao i formiranje Interresorne radne grupe koja će pratiti rad 10 kompanija koje imaju visok nivo emisija čestita u okoliš.

„Nismo zadovoljni rezultatima koji su postignuti, obavezama koje su naložene izdatim okolišnim dozvolama i vjerovatno ćemo ići sa informacijom prema Vladi Federacije da ih informišemo o stanju na terenu, odnosno o sporoj impelementaciji onoga što su zagađivači trebali da urade“, ističe Suada Numić, šefica Odsjeka za uspostavu registra o postrojenjima i zagađivanjima Ministarstva okoliša i turizma FBiH.

Sa jedne strane - socio-ekonomski razlozi važnosti opstanka ovakvih kompanija, sa druge - pitanje zaštite okoliša. Kako natjerati investitore da ulaganja u zaštitu okoliša ne shvataju kao trošak nego kao dobrobit za stanovništvo - pitanja su koja se moraju rješavati zajednički. No, ovaj put ni predstavnici Arcelor Mittala ni Grada Zenica nisu bili sagovornici ostalim stranama uključenim u postupak dobijanja okolišne dozvole.

federalna.ba

Arcelor Mittal Arcelor Mittal Zenica ArcelorMittal ArcelorMittal Zenica
Arcelor Mittal Zenica Arcelor Mittal ArcelorMittal Zenica
0 23.07.2024 12:49
Arcelor Mittal Zenica Koksara
0 24.04.2024 10:48
Koksara Arcelor Mittal Zenica zatvaranje
0 28.03.2024 11:17
Arcelor Mittal Zenica kolektivni ugovor
0 08.01.2024 19:08