Prilog: Aida Hasanbegović

Vojni analitičar Antonio Prlenda: Modernizacija vojski u regiji i stabilnost BiH

Kad agresivni političari svojom retorikom od prirodne modernizacije vojske kreiraju utrku u naoružavanju - veća vojna saradnja i kontrola naoružavanja pomogli bi da se krene ka stabilizaciji. Poručio je vojno--politički analitičar Antonio Prlenda na redovnoj sesiji Kruga 99, govoreći o temi „Modernizacija vojski u regiji i stabilnost BiH“.

Prlenda je kazao da bi se za potrebe gradnje povjerenja i regionalne stabilnosti u javnosti više trebao potencirati Sporazum o subregionalnoj kontroli naoružanja koji obuhvata ograničenja, nadzor i međusobne inspekcije kojima se provjeravaju glavne kategorije naoružanja. Međutim, Sporazum bi trebalo osavremeniti:

„Ja bih istaknuo da se radi, prije svega, o obnavljanju vojnih efektiva koje su prirodne. Vojske i njihove efektive zastarijevaju, kaskaju za suvremenim tijekovima u oružanim sukobima i nužno ih je obnoviti. Međutim, u čemu je problem? Zašto se to participira kao utrka u naoružanju, koja radi na stabilnosti, na sigurnosti građana, posebno građana Bosne i Hercegovine. Problem je u izjavama i ratobornim retorikama političara koji su na vlasti. Oni koriste tu neku prirodnu modernizaciju oružanih snaga radi svojih populističkih ciljeva koji unose nemir u društvo i od svega toga prave jednu okolnost koja, kad se stavi u kontekst cijelih svjetskih društvenih zbivanja, gdje imamo ratove poput onog u Ukrajini, na Bliskom Istoku, prirodno je da se ljudi osjećaju nesigurno i da brinu. Modernizacija vojski u regiji zbog različitih finansijskih, gospodarskih i političkih okolnosti, različito se odvija od zemlje do zemlje, što utječe na vojnu ravnotežu.“

Sporazum je dio Dejtonskog mirovnog sporazuma i obuhvata pet kategorija naoružanja, mada politički zvaničnici o njemu nedovoljno govore. Ono što je važno, ističe, jeste činjenica da je Srbija napredovala u naoružavanju oružjem koje nije u ovih pet kategorija koje podliježe kontroli međusobnih inspekcija. Prije svega, to su naoružane vojne bespilotne letjelice. „Srbija aktivno radi na njihovom nabavljanju pa i domaćoj proizvodnji, dok ostale zemlje tu kaskaju. To negativno utječe na vojnu ravnotežu“, rekao je vojni analitičar Antonio Prlenda.

 

Antonio Prlenda
Plenum Osman Softić Antonio Prlenda Boško Jakšić
0 16.10.2023 22:14
Antonio Prlenda Ukrajina Rusija
0 01.04.2022 20:45