Prlenda: Istok Ukrajine kao vid Putinove izlazne strategije

Sudeći prema situaciji na terenu, Moskva i Kijev su već zaboravili mirovne pregovore u Turskoj s početka ove sedmice. Rusija je objavila kako je postigla većinu ciljeva na zapadu Ukrajine te se sada okreće istoku te zemlje, tačnije Dombasu. Istovremeno, Kijev upozorava da će se silina ruske invazije sada preliti na istok Ukrajine. 

Vojni analitičar Antonio Prlenda smatra da je evidentno da su ruske snage koje djeluju po početka rata u Ukrajini već umorne.

"Oni su i prije početka rata bili službeno na vježbama i već duže vrijeme ti su ljudi napregnuti i mora doći do njihove smjene. Što se tiče istoka ovdje vidim jedan vid izlazne strategije Putinove. On je shvatio da, nakon što mu prvi plan nije uspio da brzo zauzme Kijev i postavi nekog svog na čelo Ukrajine i time zavlada Ukrajinom, mu ni drugi dio plana nije uspio, a to je da vojno zauzme ključne gradove pa da onda zavlada Ukrajinom. Sad već dolazi do toga da vidi da to nije ono što je on htio, čemu se nadao i morat će pred svojom publikom da se opravda i da traži izlaz. Izlaz mu može biti, ako mu ništa od toga ne uspije, da na istočnom dijelu Ukrajine Donbas i Luganjsk budu na neki način u ruskim rukama, praktički da postanu dio Rusije. Da li će to biti u njihovim granicama ili sadašnjem stanju vojnom kakvo je, to ćemo tek vidjeti jer tamo se otpočetka očekivao prvi udar ruskih snaga i tamo su Ukrajinci imali praktički ono najbolje što imaju od svoje vojske. S tim što je tamo više ukopan teren, svi su bili u svojim rovovima i iščekivali hoće li ruska vojska krenuti. Ima najava sada da kreću udari i tu se hoće oni pojačati, ali to ne znači da Putin odustaje od rata. To ne znači da neće se nastaviti napadati ciljevi na sjeveru, na jugu, na zapadu, pogotovo ne dalekometnim raketama. Nažalost, patit će narod. Oni drže istok kao izlaznu strategiju ako im ništa dalje ne uspije, da ima nešto čime će moći pred svoje ljude i reći evo to je bio naš cilj i mi smo to ostvarili i s tim, na neki način, može stati pred svoje građane. Međutim, on će i zbog pregovora koji će se dalje odvijati, stezati koliko god je moguće građane Ukrajine masivnim granatiranjima, masivnim raketnim udarima. To je ono što je agresorima pojam da im razvučemo pamet jer na taj način on račna da će imati malo jaču poziciju u pregovorima. On računa da će zbog tog silnog terora možda Zelenski i njegov tim ipak odlučiti da budu malo popustljiviji u pregovorima kako bi smanjili patnje naroda."

O padu Mariupolja kaže da se i prije napada znalo da će MAriupolj biti jaka tačka.

"On spaja područje Krima sa Donbasom. Vidimo da Mariupolj porede sa Vukovarom. Ja kad gledam one slike iz zraka podsjeća me na slike Drezdena nakon bombardiranja pred kraj Drugog svjetskog rata. To je stvarno blagi užas. Branitelji čine čuda pa to još nije palo ali pitanje je sada koliko će to trajati. Ako ne uspije da ga zauzme možda će pokušati samo da drži tako stanje da bi udario jače na drugim mjestima. Ali to mu neće biti nimalo lako jer ako ne računa da na istoku učini nešto više, da se pomjeri više prema zapadu, morat će ukrajinske snage da prikliješti ili od juga i sjevera, a onda mu tu stoji još uvijek taj Mariupolj koji može zadavati probleme u budućnosti."

Prlenda napominje da je Odesa već bila na udaru.

"Odesa je bila važna radi veze Putinu sa Moldavijom. On sigurno neće odustati od raketiranja. Ukrajinci na primjeru Mariupolja pokazuju kakav otpor može biti. On će to sigurno htjeti i željeti, ali vidimo da mu se želje i htijenje nije poklopili za sada u većini stvari."

federalna.ba

Antonio Prlenda Ukrajina Rusija
Rusija vanredno stanje obilne kiše usjevi
0 19.09.2024 11:54
Volodimir Zelenski plan Ukrajina
0 19.09.2024 11:09
Rusija Ukrajina
0 19.09.2024 09:01