videoprilog Azre Delmanović (Federacija danas)

Vlada TK-a podržala mljekare s dodatna dva miliona, cilj sačuvati farme

Hoćemo li sačuvati mljekarstvo u Bosni i Hercegovini? Odgovor na ovo pitanje prvenstveno traže proizvođači mlijeka koji su, kako vrijeme prolazi, u sve težem položaju. Iako su cijene repromaterijala za sjetvu i stočne hrane sve više, otkupna cijena mlijeka je 70 feninga po litru. Posljednji vapaj poljoprivrednika s područja Tuzlanskog kantona koji kažu da su pred gašenjem, čula je Vlada TK koja je danas na sjednici Skupštine rebalansom budžeta povećala iznos podrške poljoprivredi za dva miliona od čega će većinski dio pripasti upravo mljekarskom sektoru.

Na već izdvojenih skoro 12 miliona maraka, Vlada Tuzlanskog kantona dodala je još dva s ciljem da, kako kažu, spasi što se spasiti može. Teško je vratiti proizvodnju mlijeka na 30 miliona na godišnjem nivou, kako je to nekada bilo na ovom području, no bitno je spriječiti zatvaranje farmi.

“Pomoć poljoprivredi ima svoja dva segmenta, dva pravca u kojima djeluje: da na jedan način pomognemo poljoprivrednim proizvođačima, da stimulišemo da se oni bave poljoprivrednom proizvodnjom i da je prošire, a s druge strane da zadržimo cijene - jer su to osnovne životne namirnice - na nekom prihvatljivom nivou običnom građaninu”, istakao je Emir Begić, ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede TK-a (SD).

Upravo je cijena ono što mljekare najviše boli. Otkupna cijena iznosi 70 feninga, dok prodajna prelazi dvije konvertibilne marke. Svjesni su da će građani pogođeni inflacijom tragati za jeftinijim uvoznim mlijekom, što bi moglo dovesti do toga da domaće nestane s polica.

“Kad smo imali otkupnu cijenu između 0,50 i 0,60 KM, cijena u marketima je bila između 1,05 i 1,30 KM. Međutim, sad kad uzmemo tu razliku, nekih 1,40, a sad je faktički došlo do povećanja 20 feninga, gdje je 1,20 KM, ko je kupi - nama više zaista nije jasno”, kaže proizvođač mlijeka Jasmin Majdančić.

Zašto prisiljavamo proizvođače da zatvaraju farme kada imamo pogodno tlo za proizvodnju, to niko ne zna. No, zna se da uz ovakve uslove i omjer cijena, mljekari neće moći još dugo raditi. Sat je počeo otkucavati, a posljedice se već polako osjete, kažu iz Privredne komore.

“Oni će se tiho ugasiti i nestati s ovog prostora, otići će u zapadne zemlje, a ovdje će doći mlijeko. Ovdje neće biti nestašice mlijeka, samo će biti veoma skupo i pitamo se samo ko će moći da kupuje to mlijeko”, ističe Suad Selimović, sekretar Udruženja poljoprivrednika pri Privrednoj komori TK-a.

Osim u sektor mljekarstva, Vlada TK-a će uložiti i u druge grane poljoprivrede koje su pogođene raznim krizama i neprilikama, a posebno sušom. Pad poljoprivredne proizvodnje bi značajno utjecao na razvoj cijelog kantona zbog čega je važno hitno djelovati.

federalna.ba

mlijeko mljekari Tuzla