videoprilog Adne Madžarević (Dnevnik 2)

Stanišić i Simatović osuđeni na po 12 godina zatvora

Čelnici srbijanske Službe državne sigurnosti (SDB) Jovica Stanišić i Franko Simatović osuđeni su u srijedu na po 12 godina zatvora zbog zločina u Bosanskom Šamcu, a sud u Den Haagu nije utvrdio njihovu odgovornost "za bilo koji drugi zločin".

"Raspravno vijeće smatra Jovicu Stanišića i Franka Simatovića odgovornima za pomaganje i podržavanje zločina ubojstava, kao kršenja zakona ili običaja ratovanja i zločina protiv čovječnosti, te deportacija, prisilnog preseljenja i progona kao zločina protiv čovječnosti, počinjenih od srpskih snaga nakon zauzimanja Bosanskog Šamca u travnju 1992.", stoji u presudi.

Međunarodni rezidualni mehanizam za kaznene sudove (MICT) objavio je presudu u ponovljenom postupku protiv srbijanskih obavještajaca Stanišića i Simatovića, optuženih za zločine nad Hrvatima i Bošnjacima od 1991. do 1995. godina. U prvom postupku oslobođeni su 2013., a 2015. poništena je prvostupanjska presuda zbog nekoliko pogrešaka Raspravnog vijeća i naloženo novo suđenje.

U presudi stoji kako "Raspravno vijeće ne smatra optužene odgovornima za planiranje, naređivanje ili pomaganje bilo kojeg drugog zločina".

Raspravno vijeće nije utvrdilo da su Stanišić i Simatović sudjelovali u udruženom zločinačkom pothvatu čiji je cilj bio da se većina nesrpskog stanovništva prisilno i trajno ukloni s određenih područja u BiH i Hrvatskoj.

Vijeće je utvrdilo kako su oni znali za udruženi zločinački pothvat ali je rečeno da tužitelji nisu dokazali da su njih dvojica, s ostalim sudionicima, dijelili tu zločinačku namjeru.

Dvojac koji je uhićen 2003., dan nakon ubojstva tadašnjeg srbijanskog premijera Zorana Đinđića, osuđen je na po 12 godina ali će im se u tu kaznu uračunati i period koji su proveli u pritvoru.

Tročlano vijeće u objašnjenju presude ipak potvrđuje kako je u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini postojao udruženi zločinački pothvat kojemu je cilj bio nasilno i trajno ukloniti nesrpsko stanovništvo za koji su Stanišić i Simatović znali, no da nije pronađeno dovoljno dokaza ga su ga i pomagali.

Na sudu su se razmatrali zločini počinjeni u Hrvatskoj, u tzv. RSK, te u okupiranima Slavoniji, Baranji i zapadnom Srijemu, dok se u BiH radilo o Bijeljini, Zvorniku, Bosanskom Šamcu, Doboju, Sanskom Mostu i područjima oko sela Trnovo. 

U presudi stoji i kako je Stanišić bio u čestom kontaktu s Radovanom Karadžićem, no da nema dovoljno dokaza o prirodi i vrsti pomoći koje je davao čelniku bosanskih Srba ili drugim sudionicima udruženog zločinačkog pothvata u BiH. 

Vijeće je stoga presudilo kako nije dokazano da su Stanišić i Simatović doprinijeli UZP-u kroz "formiranje, financiranje, obuku, logističku pomoć" ili neku drugu podršku paravojnim snagama, uključujući one koje je vodio Arkan. 

Presudu Stanišiću i Simatoviću izreklo je vijeće pod predsjedanjem Bahamca Burtona Halla, u kojem su još suci Joseph E. Chiondo Masanche iz Tanzanije i Seon Ki Park iz Južne Koreje, prenosi Hina. 

Proces međutim nije okončan današnjom presudom jer i optužba i obrana imaju pravo žalbe. 

Tek nakon pravomoćnosti te presude, završit će svi procesi koje je prethodno počeo Međunarodni sud za ratne zločine počinjene na prostoru bivše Jugoslavije (ICTY) a završio MICT.

17:40 - Sanski Most je grad iz optužnice, ali ne i presuđen. Stanišić i Simatović nisu krivi za progon, ubistva, nehumano postupanje, istrebljenje u Sanskom Mostu. Komentar o presudi dao je i predsjednik Skupštine Saveza logoraša BiH Mehmed Begić:

16:50 - Presudu Stanišiću i Simatoviću komentarisao je i Žarko Korać, bivši potpredsjednik Vlade Srbije u mandatu Zorana Đinđića:

16:29 - Nakon presude Stanišiću i Simatoviću iz Haaga se javio naš kolega Aleksandar Marković, koji je pojasnio neke od dijelova presude donesene danas pred MKSJ. Također, razgovarao je i sa Munirom Subašić, predsjednicom  Udruženja "Pokret majke enklava Srebrenica i Žepa", a više možete pogledati u nastavku.

16:20 - U optužnici Stanišiću i Simatoviću se nalazi i Sanski Most. Reakcije građana Sanskog Mosta donosi kolegica Enesa Hrustanović.

16:08 - Kako je objavljeno u Haagu, Stanišić i Simatović osuđeni su na po 12 godina zatvora. Ovo je direktan rezultat zahtjeva Žalbenog vijeća da se primjeni drugi pravni standard za pomaganje i podržavanje zločina. Kako smo najavili na početku livebloga – Stanišić i Simatović su prvostepenom presudom oslobođeni nakon što je Vijeće navelo da njihova pomoć, koja jeste rezultirala zločinima, nije bila konkretno usmjerena samo na te zločine.

Ovakav pravni standard je kritiziran i u presudi Šainović i ostali, a i Žalbeno vijeće je poništilo oslobađanje i zatražilo da se primjeni pravilan pravni standard po kojem optuženici mogu krivično odgovarati za pomaganje i podržavanje zločina i ako njihova pomoć nije bila usmjerena samo i isključivo za te zločine. Zanimljivo je da je sudija Burton Hall naveo da je tužilaštvo u Haagu dokazalo pomoć pri izvršenju zločina samo u odnosu na zločine u Bosanskom Šamcu – za detaljno obrazloženje morati ćemo čekati punu presudu.

16:04 - Vijeće se uvjerilo da su optuženi formirali jedinicu pod kontrolom Službe državne bezbjednosti Srbije. Formiranje počelu u ljeto 1991. u kampu Golubić kod Knina. Vijeće ne može zaključiti da su pripadnici te jedinice u Hrvatskoj počinili zločine. Vijeće konstatuje da su pripadnici jedinice u martu 1992. obučili grupu iz Bosanskog Šamca. Vijeće se nije se uvjerilo da su imali nad njom kontrolu prilikom činjenja zlodjela, ali konstatuje da su im pružili pomoć. Pretresno vijeće konstatuje da su Stanišić i Simatović imali detaljna saznanja o događajima na terenu u Hrvatskoj i BiH. Van razmne sumnje dokazano da su obojica optuženih znali za kampanju progona u Hrvatskoj i BiH. Takođe su znali da su dijelili namjeru da se sa velikih područja iz Hrvatske i BiH prisilno i trajno ukloni većina nesrpskog stanovništva.

16:00 - Pretresno vijeće konstatuje da da su zajednički zločinački cilj trajnog uklanjanja nesrpskog stanovništva dijelili srpski rukovodioci Srbije, Krajine, Slavonije, Baranje i zapadnog Srema, te BiH. Sudija Hall čita dio presude koja se odnosi na ulogu Stanišića i Simatovića. Tužilaštvo nije dokazalo da je zajednička zločinačka svrha postojala prije avgusta 1991. godine. Što se tiče srpskih snaga u BiH Vijeće konstatuje da je Stanišić bio u kontaktu sa Radovanom Karadžićem, međutim nema dovoljno dokaza o konkretnoj pomoći Karadžiću ili drugim učesnicima UZP-a ili drugih struktura u BiH.

15:55 - Vijeće konstatuje da su Doboju civili zatvarani i ubijani. Navodi se da su 12. jula 1992. pripadnici srpskih snaga ubili 16 nesrpskih civila tako što su ih upotrijebili kao živi štit. Konstatuje se da je Arkanova Srpska dobrovoljačka garda ubila civile u Trnovi i Sasini, a paravojna grupa “Škorpioni”u Trnovu. Pretresno vijeće konstatuje da je Tužilaštvo van sumnje dokazalo navode koji se odnose na ubistvo, zločine protiv čovječnosti i kršenje zakona ili običaja ratovanja.

15:50 - U presudi se konstatuju zločini koji su srpske snage počinile na području Hrvatsjke, uključujući brutalna ubijanja nesrpskih civila. Vijeće navodi da su neka od ubistava počinili pripadnici “Arkanovaca”. Sličan obrazac se odvijao i u BiH, u opštinama Bijeljina, Bosanski Šamac, Doboj, Sanski Most, Trnovo i Zvornik. Sudija navodi da su Bijeljini teror su zavele Arkanova i Mauzerova “Garda”. Pripadnici tih grupa vršili su ranje velikih razmjera. Pljačkali su ubijali i silovali i zatvarali nesrbe na području opštine. Na kraju, veliki broj Muslimana napustio je opštinu. Vijeće konstatuje brojna zlodjela i u opštinama Zvornik i Bosanski Šamac, uključujući masovna zatvaranja, piše detektor.ba.

15:42 - Sudija Burton Hall na početku je podsjetio da je optužnica protiv Stanišića i Simatovića podignuta 2008. i da je posupak obnovljen nakon ukidanja oslobađajuće presude. Sudija je podsjetio da optužnica obuhvata zločine u Hrvatskoj i BiH, a da su Stanišić i Simatović optuženi za učešće u UZP-u. Sudija je napomenuo da su Vijeću predočeni obimni dokazi u vezi dešavanja od 1991. do 1995. i da je zadatak Vijeća bio da utvrdi individualnu krivičnu odgovornost optuženih, javlja detektor.ba

15:37 - U Beogradu vlada skoro pa potpuna nezainteresovanost za izricanje ove presude. Više u javljanju reportera Harisa Šertovića.

15:35 - U 15.30 počeo je prenos izricanja presude Stanišiću i Simatoviću pred Mehanizmom. Javni prenos se emituje s odgodom od pola sata. Stanišić i Simatović u sudnici prate izricanje presude koju čita predsjedavajući Pretresnog vijeća Burton Hall. Uz njega su članovi Vijeća Joseph Chiondo Masanche i Seon Ki Park. U sudnici su i optuženi, tužilački tim i članovi Odbrane, javlja detektor.ba.

15:30 - Optužnicom je obuhvaćena i Općina Sanski Most, odakle se javila reporterka Enesa Hrustanović

15:25 - Prema trećoj i konačnoj optužnici, Stanišić i Simatović su bili odgovorni za specijalne jedinice SDB-a, koje su uključivale grupe ili pripadnike grupa poput Jedinica za posebne namjene Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP) Srbije, Jedinice za antiteroristička dejstva (JATD) i Jedinice za specijalne operacije (JSO) poznate i kao “Crvene beretke”, “Škorpiona”, Srpske dobrovoljačke garde odnosno “arkanovaca” i “Arkanovih Tigrova”. Zločini Škorpiona ovjekovječeni su snimkom koji je svojevremeno šokirao svijet. Više u prilogu Dine Durmića. UPOZORAVAMO SNIMCI SU UZNEMIRUJUĆEG SADRŽAJA

15:15 - Biografije i zločine za koje je optužen dvojac Stanišić/Simatović, pogledajte u prilogu Harisa Šertovića

15:10 - Kako javlja detektor.ba, Amir Ahmić, oficir za vezu u Haškom tribunalu, kaže da je najvažnije što će se danas desiti su dva osnova na osnovu čega je Žalbeno vijeće ukinulo prvostepenu presudu. Prvi osnov je, kako kaže, bio taj da je Žalbeno vijeće pronašlo da Prvostepeno vijeće nije utvrdilo uopšte da postoji glavni UZP i da nisu utvrdili pitanje velike Srbije, da li je UZP nastao kao produkt velike Srbije, to jeste da je eksalirao UZP da se čine zločini, ko su učesnici i koji je obim tog UZP, šta su posljedice i na kraju koja je uloga Stanišića i Simatovića.

15:00 - Izricanje presude je počelo, mada kao i u slučaju izricanja presude ratnom zločincu Ratku Mladiću, novinari, ali i šira javnost će istu moći pratiti od 15 sati i 30 minuta. Više u javljanju Aleksandra Markovića iz Haga.

U završnim riječima u aprilu ove godine Haško tužilaštvo je zatražilo da budu osuđeni po svim tačkama optužnice i zatražilo doživotnu kaznu zatvora.

S druge strane, odbrane optuženih su negiralo njihovo učešće u zločinima navedenim u optužnici i zatražilo da oni budu oslobođeni.

Prvostepena presuda kojom su oslobođeni od optužbi izrečena je u maju 2013. godine.

Tada je Sudsko vijeće zaključilo da Stanišić i Simatović nisu učestvovali u UZP-u, kao i da su bili veza između svih članova UZP-a.

“Postoji razumna mogućnost da su se Stanišićeve i Simatovićeve akcije svodile na uspostavljanje i održavanje srpske kontrole nad velikim područjima Hrvatske i BiH. Na osnovu toga Vijeće zaključuje, uz suprotno mišljenje jednog člana, da se ne može utvrditi da su optuženi dijelili namjeru navodnog udruženog zločinačkog poduhvata o protjerivanju nesrpskog stanovništva”, rekao je sudija Alphons Orie, predsjedavajući Sudskog vijeća, piše detektor.ba.

Orie je kazao i da Haško tužilaštvo nije dokazalo niti da su Stanišić i Simatović pomagali ili podržavali zločine.

Na oslobađajuću presudu Haško tužilaštvo je uložilo žalbu smatravši, između ostalog, da je Prvostepeno vijeće pogriješilo u primjeni prava i utvrđivanju činjenica kad je zaključilo da nije ustanovljena Stanišićeva i Simatovićeva zločinačka namjera za UZP-a.

Žalbeno vijeće je 2015. godine usvojilo žalbu Tužilaštva, poništilo prvostepenu odluku i naložilo da suđenje bude potpuno obnovljeno po istoj optužnici.

u Mehanizmu za međunarodne krivične sudove (MMKS) počelo je 13. juna 2017. godine. Tokom 228 dana obnovljenog suđenja saslušano je ukupno 80 svjedoka – 51 svjedok Tužilaštva i 29 svjedoka Odbrane, a prihvaćeno više od 6.000 dokaza.

Suđenje Stanišiću i Simatoviću je zbog čestog odvijanja iza zatvorenih vrata izazvalo zabrinutost žrtava i stručnjaka, o čemu je pisala Balkanska istraživačka mreža u Bosni i Hercegovini.

Tokom 2020. godine suđenje je bilo odgođeno na oko šest mjeseci zbog pandemije koronavirusa.

Tužilaštvo i Odbrana su tri dana u aprilu ove godine iznosili završne riječi. Tužilaštvo je zatražilo doživotni zatvor za obojicu optuženih kao jedinu kaznu srazmjernu zločinima počinjenim u BiH i Hrvatskoj, a Odbrana je zatražila da se oni oslobode smatrajući da Tužilaštvo nije dokazalo da su optuženi učestvovali u UZP-u niti da su dijelili tu namjeru s drugim učesnicima.

Izricanje presude Stanišiću i Simatoviću Mehnizam je zakazao za 30. juni. Također je ukinuo privremeno puštanje na slobodu Stanišiću i Simatoviću, te im naredio da se vrate u Pritvorsku jedinicu Ujedinjenih nacija (UN) do 24. juna, što su oni i učinili.

Tokom suđenja, Stanišić i Simatović su u više navrata bili puštani na privremenu slobodu.

federalna.ba/detektor.ba

Jovica Stanišić Franko Simatović Frenki presuda
presuda obljuba djevojčice
0 29.03.2024 13:53
Sado Đugum presuda
0 27.03.2024 14:59
Janja Sud BiH drugostepena presuda presuda
0 11.03.2024 16:53
Bužim ratni zločin presuda
0 04.03.2024 15:16