UNSA: “Učiti i svjedočiti: Genocid u Srebrenici u očima bosanskohercegovačkih i australskih studenata”

Povodom obilježavanja 29. godišnjice genocida nad Bošnjacima “Sigurne zone Ujedinjenih nacija” Srebrenica, na Univerzitetu u Sarajevu je 2. jula održano interaktivno predavanje “Učiti i svjedočiti: Genocid u Srebrenici u očima bosanskohercegovačkih i australskih studenata”.

O ovoj temi govorili su prof. dr. Hariz Halilović, nagrađivani antropolog i autor, profesor globalnih studija na RMIT Univerzitetu (Melbourne, Australija) i dr. Hasan Nuhanović, svjedok genocida u Srebrenici, aktivista, te uposlenik Memorijalnog centra Srebrenica – Potočari koji je doktorirao 2022. na Univerzitetu RMIT (Melbourne, Australija).

Prof. dr. Hariz Halilović je naglasio da je saradnja RMIT Univerziteta i Univerziteta u Sarajevu prva saradnja na univerzitetskom nivoa između Bosne i Hercegovine i Australije, te da je njenom formalizacijom unaprijeđen dosadašnji standard povezivanja mladih ljudi. Istakao je da je predavanje jedna od aktivnosti njihovog studijskog putovannja, u sklopu kojeg su prethodno boravili u Haagu, te zaključio je da susret australskih i sarajevskih studenata dokaz solidarnosti mladih ljudi, koji su kao kreatori svjetlije i prosperitetnije budućnosti zainteresovani za objektivnu perspektivu tragične prošlosti koja je transgeneracijsko pitanje.

U razgovoru sa radoznalim studentima, dr. Hasan Nuhanović je govorio iz dvostruke pozicije – kao svjedok genocida u Srebrenici, te kao aktivista i istraživač posljedica etničkog čišćenja i identifikacije nestalih osoba. Naglasio je kako ovaj kompleksni problem zahtijeva objektivni i racionalni interdisicplinarni pristup utemeljen isključivo na činjenicama, dodavši da se ovakav pristup suprotstavlja poricanju i pogubnim politikama poricanja čije su tendencije i trideset godina kasnije prijetnja stabilnosti i mira Bosne i Hercegovine. Kroz zaključke njegove doktorske teze, govorio je o neophodnosti suočavanja s prošlošću njegovanjem memorijalizacije, te o konceptima objelodanjivanja istine o genocidu u Srebrenici i priznanja kao preduslova za konačni proces oprosta i pomirenja, kao i za održivost mira.

Predavanju i susretu bosanskohercegovačkih i australskih studenata prisustvovalo je rukovodstvo Univerziteta u Sarajevu, predstavnici Pravnog fakulteta i Instituta za historiju Univerziteta u Sarajevu, predstavnici Studentskog parlamenta Univerziteta u Sarajevu, dr. Tuba Boz, predavačica na RMIT Univerzitetu (Melbourne, Australija), dr. Adis Elias Fejzić, skulptor i vizualni umjetnik, asistent na RMIT Univerzitetu, 20 studenata međunarodnih i globalnih studija RMIT Univerziteta, te studenti Univerziteta u Sarajevu.

Studente RMIT Univerziteta i Univerziteta u Sarajevu pozdravili su prof. dr. Dženana Husremović, prorektorica za nastavu i studentska pitanja, te prof. dr. Rifat Škrijelj, rektor Univerziteta u Sarajevu koji se osvrnuo na prošlogodišnje okupljanje melburških i sarajevskih studenata i izrazio zadovoljstvo da je ova inicijativa u međuvremenu ojačana i ozvaničena potpisivanjem Memoranduma o razumijevanju između ova dva univerziteta i naglasio da je ovo okupljanje finalni reprezent i potvrda njegove suštine i značaja. Uputio je riječi zahvalnosti profesoru Harizu Haliloviću i njegovim kolegama na doprinosu implementaciji Memoranduma, ali i na interesovanju australskih studenata za značajne teme kao što je genocid u Srebrenici. Zaključio je da je važno boriti se za mir zajedničkom energijom mladih ljudi kako se nešto slično nikada ne bi ponovilo. -navodi se u saopćenju UNSA.

federalna.ba

predavanje
Christian Schmidt predavanje
0 18.04.2024 13:02
mentalno zdravlje Visoko predavanje
0 06.02.2023 20:06
ruralni turizam predavanje Tarevci Modriča
0 29.07.2021 12:42
Srednja strukovna škola Livno predavanje Miroslav Radman
0 14.06.2021 15:38