„Udruženim ženama“ je u fokusu ove kampanje seksualno nasilje i uznemiravanje

„Udruženim ženama“ je u fokusu ove kampanje seksualno nasilje i uznemiravanje

16 dana aktivizma predstavlja globalnu kampanju koja se svake godine obilježava od 25. novembra, koji predstavlja Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama, do 10. decembra – Međunarodnnog dana ljudskih prava. U okviru ovih 16 dana obilježava se niz datuma kojima se želi ukazati na problem rodnozasnovanog nasilja kao problema kojim se krše osnovna ljudska prava.

Fondacija Udružene žene svake godine podržava ovu globalnu kampanju sa naglaskom na niz akcija koje i same godinama provode. Navode da im je u fokusu ove kampanje seksualno nasilje i seksualno uznemiravanje. Prijave za bilo koji vid nasilja su, ističu, svakodnevne.

„Imali smo dvije osobe koje su prijavile teške oblike seksualnog nasilja, imali smo prijavu seksualnog uzmemiravanja, a na SOS telefon često zovu i iste osobe više puta - imamo tri do četiri poziva u toku jednog dana“, navodi Gorica Ivić, projektna menadžerica Fondacije Udružene žene Banja Luka.

Situacija je alarmatna te navode da je njihova saradnja sa Ministarstvom unutrašnjih poslova od izuzetnog značaja. Ističu da je to veoma bitno posebno za ranjive kategorije stanovništva kao što su djeca iz Doma „Rada Vranješević“.

„Mislimo da ćemo u narednom periodu intenzivirati ovu saradnju i sa predstavnicima MUP-a i sa predstavnicima Doma kako bismo preventivno djelovali u smislu seksualnog nasilja, seksualnog uznemirivanja, a onda i svih drugih oblika nasilja“, dodaje Ivić.

Primjetan je porast da se o nasilju otvoreno, govori navodi aktivistkinja Milica Pralica, te da su građani razvlili kritičku svijet, ali da postoji dosta problema koji i dalje nikako da se riješe, a jedan od njih je, ističe, i institucionalno nasilje.
„Mi kao organizacija civilnog društva, kao društveno odgovorni građani i građanke, jedini smo koji donekle pružaju podršku ženama žrtvama nasilja - bilo da je potrebna psihološka pomoć, pravna pomoć, podrška da ih čujemo i da se njhov glas u medijima bolje, više i jače čuje“, kaže Pralica, predsjednica Udruženja Oštra nula.

Mediji igraju ključnu ulogu, kaže novinarka Milkica Milojević, koja godinama piše o ovim temama. Navodi da su upravo mediji ti koji su uspjeli da se ovaj društveni problem izvuče iz mraka i da se javnost Bosne i Hercegovine bolje upozna sa problemima. Savjet je uputila kolegama, koji i sama primjenjuje: „Kad pišete o nekome, zamislite da je to vaša majka, vaša sestra, vaša kćerka - i onda se stavite u tu situaciju. Ako ne biste željeli da pročitate takvu priču o nekom svom bliskom, onda je nemojte tako pisati - nego na drugi način. Empatično i odgovorno“.

Cilj kampanje je da građani Bosne i Hercegovine moraju znati da je nasilje u porodici krivično djelo i da nije privatna stvar. Pomoći sebi ili drugima možete prijavom policiji ili na SOS telefon - policija 122, SOS FBiH 1265 i RS 1264, te obraćanjem sigurnim kućama ili Centru za socijalni rad.

federalna.ba

seksualno uznemiravanje seksualno nasilje 16 dana aktivizma