U ZDK-u pripreme novog Akcionog plana za provedbu Strategije za prevenciju borbe protiv korupcije
(Izvor: Fena/Vehid Begunić)

U ZDK-u pripreme novog Akcionog plana za provedbu Strategije za prevenciju borbe protiv korupcije

Ured za borbu protiv korupcije Zeničko-dobojskog kantona, u saradnji s Agencijom za prevenciju korupcije i koordinaciju borbe protiv korupcije (APIK) te uz podršku Misije OSCE-a u BiH, organizirao je radionicu na temu "Izrada trogodišnjeg Akcionog plana za provođenje Strategije za prevenciju i borbu protiv korupcije ZDK-u za period 2025.-2027. godina".

Radionica je bila namijenjena koordinatorima antikorupcijskih aktivnosti organa/institucija i gradova/općina ZDK-a.

Sekretar Ureda za borbu protiv korupcije ZDK-a po ovlaštenju kantonalne vlade Dževad Fejzić podsjetio je kako je taj ured 2022. godine predložio, a Vlada ZDK usvojila Strategiju za prevenciju borbe protiv korupcije, iz čega je proizašao i Akcioni plan za borbu protiv korupcije za period 2022-2024. godina.  

-U skladu sa Uredbom od trogodišnjem planiranju Federacije Bosne i Hercegovine, mi smo u obavezi da nakon prvog trogodišnjeg planiranja i akcionog plana koji smo donijeli na tri godine, pokrenemo proces izrade novog trogodišnjeg planiranja antikoruptivnih aktivnosti u ZDK-u. Ured će u narednom periodu, a najkasnije do 31. decembra ove godine, uraditi evaluaciju, odnosno revizuju svih aktivnosti na kojima se radilo prethodne tri godine te da kontinuirane aktivnosti koje dolaze u drugom izvještajnom periodu ugradi i u novi akcioni plan - kazao je Fejzić.

Vijeće ministara BiH, napomenuo je, usvojilo je Strategiju za borbu protiv korupcije BiH iz koje je proizašao novi Akcioni plan za borbu protiv korupcije na nivou institucija BiH. Ured ZDK-a ima obavezu da revidira svoja starteška dokumenta te ih uskladi sa državnom strategijom, kao i da Akcioni plan za borbu protiv korupcije ZDK-a dopuni aktivnostima kojima se do sada nisu bavili u prethodnom periodu.

ZDK je usvojio i Nacrt zakona o provjeri i prijavljivanju imovine nosioca javnih funkcija u ZDK-u.

-Ured za borbu protiv korupcije u fazi je izrade četiri nova registra, koji su najbolji alati – a to se pokazalo i u nekim konkretnom slučajevima koje imamo. Ured radi na izradi registara koji proizilaze i iz tog zakona, s tim što se ti registri neće objavljivati dok Skupština ZDK ne usvoji spomenuti zakon i u formi prijedloga te dok ne stupi na snagu - kaže Fejzić, koji podvlači kako će po tom zakonu imati nadležnosti da provjere imovinu inmenovanih lica.

Prema prvim izračunima, dodaje, između 1.600 i 1.700 nosioca javnih funkcija na području tog kantona bit će u obavezi da prijave imovinu. ZDK je već uspostavio Registar zaposlenih i Registar imenovanih lica ZDK-a, a uspostavom još četiri registra moći će se eliminirati rizici pojave korupcije.

Pomoćnik općinskog načelnika Općine Tešanj Hamzalija Hojkurić istakao je kako su u toj lokalnoj zajednici ZDK-a još 2018. godine, u cilju borbe protiv korupcije te uz podršku međunarodnih partnera UNDP-a i OSCE-a, poduzeli antikoruptivne mjere.

Kako je napomenuo, Tešanj ima pravilnike i planove rada, zatim koordinatora, Komisiju za rješavanje prijava za borbu protiv korupcije, e-mail adresu te sanduče na diskrecionom mjestu za borbu protiv korupcije, a redovito se - kvartalno, polugodišnje i godišnje - sačinjavaju i izvještaji. Stvorene su, podvlači, sve pretpostavke za taj rad.

Postojanje sistema je, dodaje, samo po sebi preventivna aktivnost, ali veći efekti se mogu očekivati u narednom periodu, jer borba protiv korupcije još uvijek više načelna i verbalna podrška te još uvijek “nema jakih zakonskih rješenja koja obavezuju općine i druge institucije na ovu oblast”.

federalna.ba/Fena

ZDK