videoprilog Admira Pripoljca (Federacija danas)

ZDK: Podrška svih zastupnika nacrtu zakona o imovini nosilaca javnih funkcija

O borbi protiv koprupcije previše se priča, a malo radi. Da može i drugačije, primjer je Zeničko-dobojski kanton. Adekvatnim zakonskim rješenjima rad i djelovanje nosilaca javnih funkcija bit će transparentan. Pored uspostave Registra uposlenih i imenovanih, kao nastavak borbe protiv korupcije u Zeničko-dobojskog kantonu, pred skupštinskim zastupnicima našao se Nacrt zakona o prijavljivanju i postupku provjere podataka o imovini nosilaca javnih funkcija Zeničko-dobojskog kantona. Ovakav prijedlog naišao je na podršku svih zastupnika.

Pored imenovih funkcionera na nivou kantona, zakon će se primjenjivati i na lokalne funkcionere.

“Važno je da će se i na lokalnom nivou pojačati transparetnost i da će načelnici i gradonačelnici, ali i druga imenovana lica na lokalnom nivou, opravdati finansijska sredstva i imovinu koju imanju. Sigurno je da će to biti pokazatelj da se vjeruje ili ne vjeruje vlasti na području ZDK-a”, kazao je premijer Nezir Pivić.

Nepostojanje ovakvog zakona na višim nivoima potaknulo je kantonalnu vlast na njegovo donošenje. Kako se odredbe tiču i lokalnih zajednica, očekuje se njihovo učešće kroz javne rasprave.

“Ovo je nešto što stoji dugo vremena na nivou Federacije. Mi smo odlučili da to radimo sa nivou kantona i to je ključni razlog zbog čega smo imali saradnju sa lokalnim zajednicama. Jedino negativno mišljenje, u smislu ustavnih nadležnosti, došlo je iz Zavidovića - ostale lokalne zajednice nisu dale primjedbe”, kazao je Nebojša Nikolić, ministar za pravosuđe i upravu.

Primjedbe umjesto kritika uslijedile su i od opozicionara. Ipak je Nacrt zakona usvojen jednoglasno podrškom svih prisutnih zastupnika.

“Žao mi je što smo u prethodnom mandatu imali inicijativu nacrt zakona o porijeklu imovine izabranih dužnosnika, žao mi je što nije usvojen do sad, mislim da je to bitan zakon i on bi bio u tom setu super”, kazala je zastupnica Sanja Renić.

Zastupnik Damir Memić je istakao da je jedan od ključnih zakona koje trebaju donijeti, po uzoru na Kanton Sarajevo, zakon o sukobu interesu: “Trebamo donijeti registre javnih nabavki, korisnika podsticaja za poljoprivredu, privredu, transfera koji se dodjeljuju, javnih poziva, ugovora o djelu”.

Prema riječima premijera Pivića, već su formirane radne grupe za uspostavu ranije navedenih registara. Također napominje da su u provedbi predloženog zakona i novčane kazne u iznosu od 1.000 do 6.000 KM koje bi u konačnom tekstu mogle biti i uvećane.

“Ako neko krije određene podatke, to je dovoljan osnov sumnje za istražne organe da eventualno provjere informacije o imovini nosilaca javnih funkcija. Činjenica da će biti javno obznanjeno da neko ne dostavlja informacije - to je dovoljan pokazatelj o radu tih osoba”, istakao je premijer Pivić.

Preostaje, dakle, da nakon javne rasprave konačnu riječ ponovo daju skupštinski zastupnici usvajanjem zakona, a potom i oni koju su dužni provoditi ga. Pored donošenja ovog zakona, trenutno se radi i na kadrovskom jačanju već uspostavljenog Ureda za borbu protiv korupcije, a već ranije su uspostavljeni registri uposlenih i imenovanih.

federalna.ba

imovina ZDK