U Velikoj Kladuši šetnjom kroz prirodu promovirani zdravi stilovi života i prevencija ovisnosti
Promocija zdravih životnih navika, fizičke aktivnosti i boravka u prirodi kao važnih alata u prevenciji ovisnosti bila je u fokusu programa „Šetnjom do zdravlja – Stazama vremena Kudići“, koji je okupio tridesetak učesnika u tom velikokladuškom naselju.
Program je otvorila predsjednica Općinskog tima za borbu protiv ovisnosti dr. Semra Okanović, spec. ped., koja je predstavila Akcioni plan i istakla značaj zajedničkog djelovanja u prevenciji ovisnosti, posebno među mladima.
Učesnici su prisustvovali edukativnom predavanju o rizicima ovisnosti i važnosti fizičke aktivnosti, nakon čega su obišli hiking stazu Vrela Kudića, izvore, stare vodenice i vidikovac Nera. Tokom šetnje govoreno je o prirodnim i kulturno-historijskim vrijednostima tog područja te značaju aktivnog života i boravka u prirodi za očuvanje fizičkog i mentalnog zdravlja.
Program su podržali Općina Velika Kladuša, Udruženje CROPP i Općinski tim za borbu protiv ovisnosti, dok su Veterani NK Krajišnik Velika Kladuša osigurali voće za učesnike. Organizatori su najavili nastavak sličnih aktivnosti u septembru.
Fena/federalna.ba
Federalna.ba dostupna je i kao mobilna aplikacija. Preuzmite je na Google Playu i App Storeu.