U Tuzli obilježen Dan Evrope i Dan pobjede: Antifašizam ne može biti stvar prošlosti
U Rusiji spektakl i parada na Crvenom trgu lidera koji gledaju prema Istoku. Među njima Vladimir Putin, Si Đinping, Lula da Silva, slovački premijer Fico, Aleksandar Vučić, Željka Cvijanović, Milorad Dodik i Nenad Stevandić. Dodik je na svečanoj večeri poručio da je RS posvećena jačanju odnosa s Rusijom.
Na Zapadu i širom Bosne i Hercegovine različite manifestacije obilježavanja Dana pobjede nad fašizmom i Dana Evrope koji se slavi kao dan početka Unije i nade. Položeno je cvijeće u mnogim bh. gradovima. Podijeljena interesima, Evropa i danas sanja o jedinstvu, a Bosna i Hercegovina o napretku na EU putu, za što je potrebna veća odgovornost domaćih političara. Kako pobijediti fašizam i biti antifašističko društvo?
Osamdeset godina je prošlo od pobjede nad fašizmom u Drugom svjetskom ratu na području bivše Jugoslavije. Nažalost, nije u potpunosti pobijeđen. U različitim oblicima živi i danas, zbog toga ni antifašizam ne može biti stvar prošlosti. Jer, najefikasnije oružje protiv antifašističkog mraka je antifašističko svjetlo.
„Evo ga danas i u našoj zemlji i oko nas, iz susjedstva i komšiluka i prijeti cijeloj Evropi. Zato mi antifašisti ne samo da ne zaboravljamo i poštujemo antifašizam i njegove tekovine i nosioce, nego apelujemo na to da se vratimo antifašizmu, da to shvatimo kao zajedničku obavezu i dužnost“, poručuje Zlatko Dukić, predsjednik Udruženja antifašista i boraca NOR-a TK-a.
Položeni vijenci kod Vječne vatre povodom Dana pobjede nad fašizmom u Drugom svjetskom rat...
„Pun je svijet fašizma, ali je glavni izvor fašizma nacionalizam. Ako se vratimo u historiju, Musolini je formirao svoju fašističku partiju na osnovama nacionalizma. Nacionalizmi plivaju Evropom i svijetom“, kaže Muhamed Čaušević, predsjednik Udruženja antifašista i boraca NOR-a Grada Tuzla.
Drugog oktobra 1943. godine Tuzla je bila najveći oslobođeni grad u Evropi. I u posljednjem ratu borila se za slične vrijednosti. Njeni Zlatni ljiljani danas su također obilježili svoj dan.
„Zlatni ljiljani koji su stali u odbranu svih ovih vrijednosti, utkali su sebe u Tuzlu i u Bosnu i Hercegovinu. Danas je dan kada treba da se prisjetimo njih, ali i svih koji su dali svoje živote u borbi protiv fašizma, u borbi za pravdu, istinu, jedinstvo i jednakost“, poručio je Zijad Lugavić, gradonačelnik Tuzle (SDP).
Iako još nismo dio Evropske unije, Dan Evrope je datum koji se u Tuzli, Bosni i Hercegovini, s punim pravom obilježava.
„To što formalno nismo član neke institucije ne znači da nismo dio Evrope i dio njenih vrijednosti. Poznato je da su narodi Bosne i Hercegovine u borbi protiv fašizma ostavili veliku žrtvu. Dakle, ovo je pitanje formalnosti kada ćemo imati politički dogovor da postanemo dio EU. Nadam se da će biti zrelijih političara u nekim novijim generacijama i da ćemo konačno ostvariri taj cilj, ali što se tiče vrijednosti, mislim da je sasvim jasno pripada antifašističkoj Evropi“, naglasio je Igor Stojanović, dopredsjednik FBiH (SDP).
Dakle, kada je u pitanju naš evropski put, kao antifašističko opredjeljenje, uloga mladih je posebno značajna.
„Mladi moraju znati da je borba protiv fašizma svakodnevna borba, s kojom se budimo, s kojom idemo u krevet i to je borba koju nikada ne smijemo zaboraviti, ni žrtve ovih ljudi, ni žrtve ljudi ’90-ih, koji su dali život za domovinu, za slobodu“, poručio je Omer Berbić, vijećnik Naše stranke u Gradskom vijeću Tuzle. Upravo zbog toga, istaknuli su prisutni, važno je obilježavati, podsjećati i upozoravati.
federalna.ba