U toku izrada nove sistematizacije poslova u rudnicima
Zdravstvena kriza kojoj se ne nazire kraj, u drugi plan potiskuje jednako teško stanje u privredi. U međuvremenu, i u toj oblasti problemi se gomilaju i povremeno eskaliraju podsjećajući da ih je nužno rješavati danas, kako bi se sutra izbjegle moguće posljedice. U rudnicima uglja u sastavu koncerna, pandemija je uticala na aktivnosti u procesu restrukturiranja i reorganizacije, ključnog za opstanak rudarskog sektora.
U toku je izrada nove sistematizacije poslova u rudnicima. Taj dokument, uz novu organizaciju i način vrednovanja rada, predviđa i smanjenje broja uposlenih. Toga su, kažu u sindikatima, bili svjesni ranije, prihvatajući svoj dio obaveza i odgovornosti u restrukturiranju rudnika, no i tada kao i sada, uz konkretan uvjet.
"Nema potpisivanja dok se ne napravi akt kako riješiti rudare koji nisu u sistematizaciji, znači nije višak radnika, nego nisu u sistematizaciji, na koji način. Kad njih zbrinu potpiše se taj akt onda možemo razgovarati o sistematizacijama", kategoričan je Izudin Spahijaj, predsjednik Sindikata RMU Zenica.
"Mi tražimo da se eventualni višak, kod nas u Sindikatu ne postoji višak, znači eventualni višak da se zbrine na socijalno prihvatljiv način ili, kao 2003. i 2004.godine u Elektroprivredi BiH", kaže Abdel Fazlić, predsjednik Sindikata RMU Kakanj.
Procjena je da bi, primjenom predloženog dokumenta, do kraja ove godineoko 2.000 uposlenih u rudnicima moglo ostati bez posla. Iz Elektroprivrede ranije poruka:
"Hoću da obećam svima da kada je u pitanju status rudara, koji trenutno rudari imaju neće biti ugrožen mjerama koje budemo provodili", rekao je generalni direktor JP Elektroprivreda BiH, Admir Andelija u junu prošle godine.
Za bilo koji od modela zbrinjavanja mogućeg viška radnika predviđen važećim propisima, trebaće milioni maraka. Posebno zbog činjenice da su u pojedinim rudnicima uposleni i 10 godina primali samo neto plaće. Doprinosi su selektivno uplaćivani, onima koji su ostvarili zakonski osnov za penzije.
"Da bi se to riješilo, najprije se mora uvezati staž, mora da se plati staž da bi se ljudi, ako dođe do toga,da bi se ljudi prijavili da bi ostvario svoja prava na birou", dodaje Spahijaj.
U suprotnom, one koji bi ostali bez posla čeka situacija u kojoj je trenutno 38 penzionisanih Zeničkog rudnika. Ta grupa bivših radnika tužila je poslodavca tražeći uplatu doprinosa. Sudska praksa pokazuje da se takvi procesi okončavaju u korist radnika.
"Nama je žao naših komorata koji će možda u jednom momentu ostati sa neisplaćenom platom zbog uplate nama doprinosa, ali mislimo da su Sindikat i rukovodstvo Rudnika i Elektroprirveda trebali sve uraditi da ne dođe do te blokade, da ne dođe do sudskog procesa", ističe Zijad Sinanović, predstavnik penzionisanih uposlenika RMU Zenica.
Podsjetimo, nova sistematizacija radnih mjesta još je jedna od faza čiji je konačan cilj restrukturirani i samoodrživi rudnici unutar elektroenergetskog sektora. Trenutno stanje u rudnicima daleko je od tog cilja.
federalna.ba