Dugovanja, blokade, niska proizvodnja Zenički rudnik doveli do zatvaranja
U narednih nekoliko godina očekuje se zatvaranje rudnika u Bosni i Hercegovini. Na djelu energetska tranzicija i proces dekarbonizacije. Prvi od njih sedam iz koncerna koji ide ka potpunom zatvaranju je zenički rudnik. Izuzetno nizak nivo proizvodnje proteklih godina nije osigurao opstanak ovog rudnika. Ni posljednji pokušaji vladajućeg društva i resornog ministarstva za spas rudnika nisu pomogli da zenički rudnik preživi. Pred rudarima neizvjesnost i bolan, ali neminovan proces.
Privremena obustava radova u zeničkom rudniku od prije nekoliko mjeseci, ako je suditi prema najava iz vladajućeg društva, čini se, bila je i kraj rudarenja u zeničkim ugljenokopima.
„Oni su to uradili na osnovu elaborata i svih ostalih ekonomskih pokazatelja u periodu od nekoliko godina, gdje se pokazalo da u RMU Zenica dalja proizvodnja nije moguća“, rekao je Nedžad Duraković, predsjednik Sindikata pogona Raspotočje RMU Zenica.
U proteklim godinama ovaj rudnik sastavljao je kraj s krajem. Višemilionska dugovanja, blokade računa, nedovoljna proizvodnja - sve su to bili razlozi nemogućnosti isplate plaća rudarima koji su, baš zbog toga, svakih nekoliko mjeseci obustavljali proizvodnju. Ni posljednje zbrinjavanje zeničkih rudara kao tehnoloških viškova i privremena obustava nisu dali adekvatne rezultate.
„Imate situaciju da ne isplaćujete plate, a tražite od 200 angažovanih radnika da obavljaju redovno svoje obaveze. Ljudi imaju minimalnu platu od 619 KM po osnovu odluke o prekidu rada, to nije uredu, nije normalno“, dodaje Duraković.
Potpuno zatvaranje zeničkog rudnika dolazi u trenutku kada se sve glasnije priča o energetskoj tranziciji i dekarbonizaciji energetskog sektora.
„Ovo je prijevremeno zatvaranje Rudnika mrkog uglja Zenica, jer kad se sagledaju ti procesi u vezi s tranzicijom energetskog sektora - za rudnik Zenica je to trebalo uraditi u periodu od 2028. do 2030. godine“, ističe Sinan Husić, predsjednik Saveza sindikata rudnika u FBiH.
Iz vladajućeg društva - Elektroprivrede BiH navode da se trenutno s resornim ministarstvom provode aktivnosti na izradi zakonskih akata na osnovu kojih će se pitanje RMU Zenica i drugih rudnika koji će se naći u procesu tranzicije rješavati institucionalno i humano:
„Nijedan radnik neće ostati na ulici i sva obećanja će biti ispunjena uz posvećivanje posebne pažnje invalidima rada. Jednom broju radnika ukazaće se pomoć za odlazak u prijevremenu penziju. Radnicima će kroz Program zbrinjavanja biti ponuđena radna mjesa u drugim rudnicima i biće poduzete i sve druge aktivnosti kako bi proces tranzicije bio proveden na human način.“
Potpuno svjesni sudbine koja ih očekuje, zenički rudari imaju zahtjeve bez kojih neće prihvatiti ovu odluku. Kažu, insistirat će na uplaćivanju doprinosa, adekvatnih otpremnina, kao i mogućnosti prelaska u druge rudnike, što je ujedno i predviđeno Zakonom o zatvaranju rudnika.
„Dobili smo nacrt zakona i on je dosta povoljan za uposlenike rudnika. Međutim, zabrinjava nas lijenost, sporost vlade, vladajućeg društva i ministarstva da, jednostavno, ne ispoštuju te uvjete“, kaže Alija Selman, član Sindikalnog odbora RMU Zenica.
Rudnik mrkog uglja Zenica, očito je, nije preživio posljednje pokušaje restrukturiranja i finansijske konsolidacije jer već dugi niz godina nije u mogućnosti osigurati samoodrživi rad i kao takav nije potreban elektroenergetskom sektoru. Svjesni teškog stanja i u ostalim rudnicima, postavlja se pitanje da li će i ostali rudari u skorije vrijeme dijeliti sudbinu zeničkih komorata.
federalna.ba