U nemirima u Kazahstanu privedeno 5.135 osoba
Broj privedenih u nemirima u Kazahstanu porastao na 5.135, prenosi Anadolu Agency (AA).
U saopštenju Ministarstva unutrašnjih poslova Kazahstana objavljene su informacije o privedenima u zemlji.
U saopštenju se navodi da je broj privedenih širom zemlje povećan na 5.135, a broj povrijeđenih pripadnika snaga sigurnosti je premašio 1.300.
U saopštenju se također navodi da je pri pokušaju prelaska granice automobilom ili pješice privedeno 300 osoba sa većim količinama novca i ukradene robe, uključujući vatreno oružje i mobilne telefone.
"Trenutno se nastavlja antiteroristička operacija u cilju održavanja sigurnosti i reda u zemlji. Danas se situacija stabilizovala u svim regionima u zemlji. Oslobođene su sve zgrade lokalne samouprave", navodi se.
Protesti u Kazahstanu su prvo počeli na zapadu zemlje 2. januara zbog povećanja cijena goriva, a kasnije su se proširili na druga područja. Potom je predsjednik Kassym-Jomart Tokayev proglasio vanredno stanje u Almatiju, najvećem gradu u zemlji, i naftom bogatoj regiji Mangystau, a kasnije je odobrio i ostavku Vlade.
Tokayev je ranije izjavio da je naredio sigurnosnim snagama da pucaju bez upozorenja na ljude koje je nazvao "teroristima", optužujući ih za nastavak nasilja.
Ministarstvo unutrašnjih poslova Kazahstana u petak je objavilo da je najmanje 18 pripadnika snaga sigurnosti i 26 demonstranata poginulo tokom nemira.
federalna.ba/AA