U Livnu trening o zaštiti novinarskih prava i medijskih sloboda
Budući da su napadi na novinare postali gotovo svakodnevnica, BH novinari i Linija za pomoć novinarima su, u okviru USAID-ovog Programa podrške medijima u Bosni i Hercegovini, organizirali šest info sastanaka i tri treninga iz oblasti pravne zaštite medijskih sloboda i sigurnosti novinara. Posljednji u tom nizu bio je u Livnu.
Trening u Livnu je, uz novinare i urednike, ali i predstavnike nevladinog sektora i pravosuđa zainteresiranim za novinarstvo, radna prava i medijske slobode. Broj prijavljenih slučajeva napada na novinare u stalnom je porastu, a govor mržnje gotovo svakodnevna pojava.
„Govor mržnje prema medijskim djelatnicima najviše šire političari, i to u svojim izjavama na pres-konferencijama, u zvaničnim institucijama, a onda iza njih dolaze stranački botovi na društvenim mrežama i osobe koje su vrlo aktivne na Facebooku, Twiteru i drugim društvenim mrežama“, istaknula je Borka Rudić, generalna tajnica BH novinara.
A koji znaju da se dokazivanje eksplicitnih prijetnji za sigurnost novinara teško dokazuju kroz bh. zakonski sustav i pravosudne institucije.
„Za postupke koji su danas zakonom regulirani, i parnični i kazneni postupak, vrijedi načelo raspravljanja. Znači: koliko činjenica, toliko prava, odnosno, ono što ste dokazali na sudu može sud uzeti i primijeniti kao pravo“, pojašnjava Perica Babić, odvjetnik u Livnu.
Stoga je od iznimne važnosti pravodobno i adekvatno zastupanje novinara, u čemu je neprocjenjiva uloga Linije za pomoć novinarima.
„Trenutno djeluju 22 advokata koji su već specijalizovani za pitanja medija i koji su tu za nas u svakom trenutku da pruže bilo koji savjet veoma efikasno, efektivno u najbržem mogućem roku“, navela je Ena Čolpa, projektna koordinatirica Linije za pomoć novinarima.
O porastu nasilja i političkim pritiscima govori i prošlogodišnjih 79 registriranih slučajeva kršenja novinarskih prava i medijskih sloboda.
„To je bio porast za 137% u odnosu na 2021. kad je riječ o fizičkim napadima na novinare, govoru mržnje, prijetnjama smrću i drugim sigurnosnim rizicima, i za 40% su se povećali politički pritisci“, naglasila je Rudić.
Do konca rujna ove godine već je evidentirano 60 slučajeva napada, prijetnji i drugih oblika kršenja medijskih sloboda. Budući da značajan broj napada i dalje ostaje neprijavljen, kroz ovakve radionice novinari se upoznaju s mogućnostima korištenja besplatne pravne pomoći i zaštite kroz prijavljivanje slučajeva Liniji za pomoć novinarima.
federalna.ba