Trenutno snabdijevanje kisikom je stabilno, ali ne znači da će tako i ostati
S porastom broja novozatraženih i oboljelih od Covida rastu i potrebe za primjenom kisinika u njihovom liječenju.
Trenutno snabdijevanje je stabilno, ali ne znači da će tako i ostati. Nema mnogo koristi ni od postignutog dogovora Vlade FBiH s dva alternativna dobavljača kisika iz Turske. Problem je transport.
“Za sutra imamo kisika. Mi u BiH imamo 18-19 bolnica koje snabdijevamo”, kaže Asim Čampara, rukovodilac prodaje kompanije Messer.
Iz ove kompanije pozdravljaju napore Vlade FBiH za nabavkom kisika iz Turske. Međutim, zbog raspoloživih transportnih kapaciteta, prvenstveno domaćih, ali i turskih, upozoravaju - kisik je gotovo nemoguće dopremiti.
“Oni imaju tehničkog kisika za nas ali je problem logistika. Kada bi naša cisterna otišla u Tursku po kisik, ne bi došla za 4 dana. Za ta 4 dana mi ne bismo snabdijevali bolnice. To nisu obične cisterne, one su sa dva zida, a između je vakuum kao izolator. I vrlo su rijetke”, objašnjava Čampara.
Četiri cisterne za nabavku medicinskog kisika konstantno su na točkovima. Zaposleni u punionici rade u dvije smjene gotovo bez pauze. Iskorištene boce kisika potrebno je dezinfikovati nakon upotrebe na covid odjeljenjima, pa tek onda pripremiti za ponovnu upotrebu. Samo jučer na različite adresa poslali su ih oko 800.
Zalihe kisika nabavljaju, ali ne bez problema jer je situacija na globalnom planu teža nego u novembru, kada su imali sličnu situaciju. Za potrebe covid bolesnika u BiH dnevno su potrebne dvije do tri ovakve cisterne. Samo jedna jedva da je dovoljna za dvije bolnice u Sarajevu iz kojih poručuju - kisika ima dovoljno iako su potrebe povećane.
federalna.ba