Dijabetičari nakon 18. godine ostaju bez trakica i invalidnine
I ove se godine Svjetski je dan borbe protiv dijabetesa u većini gradova BiH obilježeva različitim aktivnostima. Sve one imaju isti cilj, a to je da ukažu na sve izazove s kojima se oboljeli svakodnevno suočavaju.
Sara Selak već 19 godina boluje od dijabetesa tipa 1, koji joj je dijagnosticiran kad su joj bile tri. Priča nam, nije jednostavno, ali se čovjek s vremenom navikne: “Dan kao dan, nijedan nije isti i zahtijeva mnogobrojnu kontrolu nivoa šećera u krvi”.
Kontrola šećera u krvi je ono neophodno, ali osim toga, dijabetičari se suočavaju i s drugim nedaćama koje im dodatno otežavaju svakodnevnicu.
“Nakon 18. godine ukidaju se dijabetičarima skoro sva prava. Ukidaju se trakice koje su se dobijale, ukida se invalidnina - isto kao da smo preko noći ozdravili, a što je nemoguće za dijabetes, naročito tip 1. Imamo senzore, ali tu pravo na refundaciju imaju samo osobe koje nastave sa studiranjem”, objašnjava Selak.
A ako ne nastave, nemaju pravo na refundaciju - već na 50 trakica za 50 dana. U praksi, nedovoljno! Jer se šećer mjeri minimalno 7-8 puta na dan. Osim toga, nije im strano ni neravnopravno tretiranje na različitim područjima BiH.
“Cijela država je rascjepkana, neorganizovana - ne postoji čak ni u KS-u registar oboljelih od šećerne bolesti. 10 godina smo mi govorili da bi to trebalo napraviti i stalno imamo obećanja. Kad to nismo uspjeli na teritoriji jednog relativno organiziranog kantona, možete misliti zašto nismo na nivou Federacije koje je ovakva kakva jeste”, podsjeća prim. dr. Dragan Stevanović, specijalist interne medicine.
Na cijelu ćemo Federaciju, pa i državu pričekati. Međutim, neki kantoni su, ipak, preduzeli pozitivne korake. Osigurali su za sve dijabetičare tipa 1 neophodne senzore.
“To su ZHK, HNK, USK i TK. Sarajevo još nije taj korak preduzelo, a kao najbogatiji kanton, mislim da bi trebali prednjačiti u tome”, kaže Alma Mulaosmanović, predsjednica Udruženja dijabetičara djece i omladine KS-a
Bez registra nema ni tačnog broja oboljelih. Pa, ipak, kako se procjenjuje, u BiH od dijabetesa boluje oko 370.000 osoba. Do porasta broja oboljelih, među kojima su i djeca, dolazi i zbog promjena u načinu života, neispravne ishrane te smanjene fizičke aktivnosti. Prevencija je često ključ, pa nam prioritet treba biti suzbijanje uzroka, a ne liječenje posljedica.
federalna.ba