Taljić: Broj oboljelih od dijabetesa raste svakodnevno, ključne edukacija i ishrana
“Dijabetes iz ugla nutricionizma”, tema je foruma kojim je Udruženje za primijenjeni nutricionizam u Bosni i Hercegovini obilježilo svjetski Dan dijabetesa.
Eminentni stručnjaci iz BiH održali su predavanja o prevenciji, ishrani, dijagnostici dijabetesa, mitovima i zabludama, specifičnostima ishrane djece i odraslih koji žive sa dijabetesom.
Po riječima profesorice Irzade Taljić, Diabetes mellitus jedan od vodećih javnozdravstvenih izazova u 21. stoljeću.
Prema podacima Internacionalne dijabetes federacije, 9,3 posto odraslih žive sa dijabetesom (20-79 godina) i 1,1 milion djece i adolescenata mlađih od 20 godina. Procjenjuje se da će do 2030. godine, 578 miliona odraslih širom svijeta živjeti sa dijabetesom.
- Broj oboljelih od dijabetes mellitusa raste svakodnevno i stoga je ključna edukacija, posebno iz oblasti nutricionizma, ishrane. Edukacija je ključ, prehrambeni režim je ključ – poručila je pored ostalog Taljić.
Šećerna bolest ili dijabetes mellitus je hronična bolest koja nastaje kad gušterača ne proizvodi dovoljno inzulina ili kad tijelo ne može djelotvorno upotrijebiti proizvedeni inzulin. Inzulin je hormon koji proizvodi gušterača, a omogućava stanicama preuzimanje šećera iz krvi i njegovu preradu u energiju.
Svjetski dan dijabetesa (šećerne bolesti) obilježava se 14. novembra, kao najveća svjetska kampanja podizanja svijesti o dijabetesu. Postao je službeni dan Ujedinjenih naroda (UN) 2006., a obilježava se na rođendan Sir Fredericka Bantiga, koji je zajedno s Charlesom Bestom 1922. otkrio inzulin.
Ove godine obilježava se pod sloganom 'Razgovarajmo o dobrobiti za bolji život s dijabetesom', a stručnjaci poručuju da adekvatnim pristupom skrbi za dijabetičare i potporom u cilju ostvarivanja dobrobiti za njihovo ukupno zdravlje, svako ko ima dijabetes može živjeti dobro i kvalitetno.
federalna.ba/Fena