Svjedočenje u Senatu o Južnoj plinskoj interkonekciji: Upozorenja na politički utjecaj i korupciju

Svjedočenje u Senatu o Južnoj plinskoj interkonekciji: Upozorenja na politički utjecaj i korupciju

Na senatskom Pododboru za Europu, koji je dio šireg Odbora za vanjske poslove, održano je svjedočenje o temi Europska energetska sigurnost, na kojem se govorilo i o Južnoj plinskoj interkonekciji između Hrvatske i Bosne i Hercegovine, javlja dopisnik Federalne TV iza SAD Ivica Puljić.

Demokratski senator Chris Murphy je otvorio tu temu.

“S Balkana dolaze informacije koje sugeriraju da Trumpova administracija forsira u Bosni određenog partnera da pomogne u izgradnju ključne interkonekcije. Čini se da te napore predvode dva pojedinca koji nemaju historiju poslovanja i vođenja energetskih projekata, a koji su svojedobno podržali predsjednika Trumpa u pokušaju preokretanja izbornih rezultata 2020. godine. Meni to izgleda kao prevara. Možete li komentirati koliko je važno po Sjedinjene Države da budemo sigurni da ne forsiramo političke prijatelje i da ne budemo u inozemstvu uključeni u istu vrstu korupcije kao što to čini Kina? Meni to izgleda kao korupcija. Projekti poput ovoga koji daju prednost predsjednikovim prijateljima, koji su nisu kvalificirani u obavljanju tog posla, mogli bi usmjeriti druge zemlje da posluju s Kinom, a ne sa Sjedinjenim Državama”, upozorio je Murphy.

Na konstataciju i upite odgovarao jedan od svjedoka Geofrrey Pyatt, energetski stručnjak i bivši amabasador u Grčkoj i Ukrajini.

“Dopustite da odgovorim na dva načina. Podvukao bih da je energetski sektor kapitalno intezivan. Ima mnogo projekata koji koštaju milijarde dolara i to su dugoročni projekti. Treba proći mnogo godina za njihovu implementaciju. Vidjeli smo to u Grčkoj gdje se radilo na Južnom koridoru. Trebalo nam je skoro 20 godina da ga okončamo! Trebaju proći desetljeća da se vrate investicije. Ali, bilo je iznimno važno da jug Europe postane neovisan od ruskog plina. To je poslovni sektor gdje industrija i tržište moraju gledati dalje od 4-godišnjeg izbornog ciklusa u Americi”, naglasio je Pyatt.

Istakao je i kako su trenutno “u početnim godinama remapiranja europske energetske infrastrukture”.

“Europa je desetljećima griješila jer se oslanjala na jeftini ruski plin. Sada znaju da je to bila greška i uvjeren sam da Europa više nikada neće smatrati Rusiju pouzdanim snabdijevačem energije. Amerika mora surađivati s Europom, moramo angažirati naše najbolje kompanije koje će poslovati transparentno, moramo očuvati povjerenje, što je temelj svakog poslovnog uspjeha”, kazao je on.

Za investiciju i financiranje Južne plinske interkonekcije između Hrvatske i Bosne i Hercegovine veliki interes pokazuje američka tvrtka AAFS Infrastructure and Energy LLC koja je oformljena u studenom 2025. godine – dakle, iznimno mlada i koja nema nijedan poslovni projekat iza sebe. Njezini direktori Joseph Flynn i Jesse Binnall, za koje senator Murphy kaže da nemaju “nikakve kvalifikacije za izgradnju plinovoda na Balkanu", proveli su dosta vremena Sarajevu, Mostaru i Zagrebu.

Sudionici ovog svjedočenja su za Hrvatsku rekli da je “sjajna energetska zvijezda na jugoistoku Europe i da se, zahvaljući LNG-u na Krku, potpuno oslobodila od ruskog plina.

Sjedinjene Države snabdijevaju 60 posto ukupnih potreba zemalja Europske unije za tečnim plinom.

federalna.ba

Južna plinska interkonekcija Senat saslušanje svjedočenje