Streljaštvo - sport koji iziskuje mnogo koncentracije i smirenosti

Streljaštvo je sport koji zahtijeva mnogo spremnosti, smirenosti i strpljenja, ali u Bosni i Hercegovini ne dobiva zasluženu pažnju. Mnogi klubovi trebaju podršku nadležnih institucija kako bi nabavili potrebnu opremu, a njihovi članovi se adekvatno pripremali za međunarodna takmičenja, pa i Olimpijske igre.

Ramiz Bakija, predsjednik i glavni trener Streljačko-streličarskog kluba ”Željezničar” iz Sarajeva, podsjetio je kako je klub osnovan u okviru Sportskog društva ”Željezničar“ 1921. godine.

U sklopu društva djelovali su i Fudbalski klub ”Željezničar”, koji je ujedno i najpopularniji, ali i rukometni, košarkaški, bokserski klubovi…, ali je većina njih tokom proteklog rata '90-ih godina ugašena.

Streljaštvo nije za osobe koje su agresivne i impulsivne

Ipak, strijelci nisu dozvolili gašenje uprkos mnogim poteškoćama s kojima su se sreli. Došlo je do reorganizacije, formiranja nove uprave i stručnog štaba nakon čega ni uspjesi nisu izostali.

”Sada imamo oko 40 članova, s tim što sad organiziramo i školu streljaštva. To je za polaznike, djeca od 12 do 14 godina, koja su naša, da tako kažem, budućnost. Mi njih školujemo i oni će, ako Bog da, biti okosnica ovog tima”, rekao je Bakija.

Kazao je kako djeca koja se bave ovim sportom ujedno se i školuju i uzorni su učenici, studenti, primjerna djeca.

”Atmosfera ovdje ne može biti bolja. Sad je radna atmosfera, nema priče nema diskusije, radi se. Pored streljaštva, učimo ih da se druže, da sutra budu primjerni građani... Streljaštvo kao sport nije agresivan sport. On djeluje umirujuće, traži od strijelca koncentraciju i pažnju. Ne možete biti dobar strijelac ako niste skoncentrisani i smireni, ako ste agresivni, impulsivni”, rekao je Bakija.

Dodao je kako u klubu postoji i pravilo da se djeluje kao porodica, koja se međusobno uvažava i pruža podršku.

Kaže kako je streljaštvo vrhunski, ali skup sport. Na tom putu podršku je pružio, podsjeća Bakija, načelnik općine Stari Grad Sarajevo Ibrahim Hadžibajrić.

Državna rekorderka treba odijelo

“Mi imamo državnu rekorderku Almedinu Arnautović, koja ima prostora za još djelovanja. Ona je sada u ekspanziji, gdje može da pomjeri ovaj rekord. Trebala nam je ta oprema, a Hadžibajrić nam je pomogao. Treba nam još za nju adekvatno odijelo. Ta vrhunska odijela prave se u Indiji, prave se tačno po građi strijelca i koštaju oko 1.500 eura po komadu“, pojasnio je Bakija, koji kaže kako trenutno nemaju sponzora, a za vrhunske rezultate potrebna je vrhunska oprema.

Upravo nedostatak finansijskih sredstava razlog je zbog kojeg članovi nemaju priliku nastupati na međunarodnim takmičenjima.

Vjeruje da bi veća podrška obezbijedila i bolje rezultate.

”Imamo već takmičarku od 12 godina koja jako brzo napreduje. Puca sa starom opremom, a uprkos tome postiže dobre rezultate. Imaju još četiri cure prvotimke i jedna koja puca na pištolju, buduća nada u disciplini pištolj. Jako bi nam dobro došla sponzorska podrška”, rekao je Bakija.

Dodao je kako su poslali upite na mnoge adrese, ali očekivanog odgovora nije bilo. Bakija kaže kako je svaki oblik pomoći dobrodošao.

Kada je u pitanju bavljenje streljaštvom, ako se govori o rekreativnom programu (otvoreni nišan- serijska puška) dobrodošli su svi stariji od 12 godina koji imaju volju i žele se okušati u ovom sportu.

S druge strane, kada je u pitanju profesionalni program, tu je najbolje da dijete krene od 12 godina do optimalnih 20 godina kako bi moglo adekvatno trenirati.

Sport koji iziskuje koncentraciju i smirenost

Almedina Arnautović, državna rekorderka u disciplini vazdušna puška na deset metara – seniorke, streljaštvom se bavi šest godina.

Članica Streljačko-streličarskog kluba ”Željezničar“ Arnautović, pored bavljenja streljaštvom, studira talijanski jezik i književnost.

Kazala je kako nije oduvijek imala želju baviti se streljaštvom, ali je tim putem krenula jer je njena mlađa sestra, s kojom je veoma bliska, željela trenirati. Ukazala je na činjenicu da streljaštvo nije sport koji privlači mnogo pažnje u BiH.

”Streljaštvo nije kao drugi sportovi. Jeste malo statičan. Nije za nekoga ko ima puno energije, ko je hiperaktivan, jer ovaj sport zahtijeva ustvari da budete smireni, maksimalno se trudite…”, rekla je Arnautović.

Dodala je kako nije riječ o sportu gdje je potrebno trošiti mnogo energije i više se bazira na psihički dio.

Upitana za ciljeve u budućnosti, Arnautović je kazala kako želi učestvovati na međunarodnim takmičenjima, ali za to je potrebna dodatna podrška.

”Cilj svakog sportiste je otići na Olimpijadu“, rekla je Arnautović koja se nada da će ostvariti taj san.

Dodala je kako je svim streljačkim klubovima u BiH teško i da trebaju podršku nadležnih institucija kako bi imali adekvatne uslove za bavljenje ovim sportom.

Ubijeđena je kako može ostvariti zapažene rezultate i na međunarodnoj sceni, gdje je konkurencija vrijedna pažnje.

federalna.ba/AA

Ramiz Bakija streljaštvo Streljačko-streličarski klub ”Željezničar” Sarajevo
Staza sjećanja Sarajevo kultura sjećanja
0 29.03.2024 12:12
Sarajevo Maks Luburić
0 28.03.2024 14:22
tramvaj Sarajevo
0 28.03.2024 07:19
ViK sanacijski radovi redukcija Sarajevo
0 27.03.2024 09:08