Soreka: Put ka Evropskoj uniji zasnovan je na poštivanju ljudskih prava
Bosna i Hercegovina mora učiniti još mnogo toga na unapređenju svog okvira kada je riječ o zaštiti ljudskih prava, rečeno je prilikom prezentacije izvještajā koje su pripremili relevantni akteri za Četvrti univerzalni periodični pregled ljudskih prava u BiH. Događaj su, povodom Dana ljudskih prava, organizirale Ujedinjene nacije uz podršku Kancelarije visokog komesara UN-a za ljudska prava te u partnerstvu s Evropskom unijom.
Put ka ulasku Bosne i Hercegovine u Evropsku uniju zapravo je zasnovan na poštivanju ljudskih prava, kazao je šef Delegacije Evropske unije Luiđi Soreka (Luigi Soreca) na događaju na kojem su predstavljeni izvještaji relevantnih institucija o stanju ljudskih prava u BiH te preporukama za njihovo unapređenje što će se pred Vijećem za ljudska prava Ujedinjenih nacija u Ženevi naći u januaru naredne godine. Bosna i Hercegovina mora učiniti još mnogo toga na unapređenju svog okvira kada je riječ o zaštiti ljudskih prava, smatra zamjenica ministra za ljudska prava i izbjeglice Duška Jurišić koja naglašava da je raširen govor mržnje najveći problem u BiH, kada su u pitanju ljudska prava. Ne postoji dovoljno jak institucionalni okvir za zaštitu od govora mržnje, prije svega, od negiranja ratnih zločina i negiranja genocida. Kriminalizacija klevete u Republici Srpskoj čini da novinari nisu dovoljno zaštićeni, žene su izložene različitim oblicima kršenja ljudskih prava, uključujući pravo na život, a ugrožena je povratnička, kao i LGBTQ populacija, kazala je Jurišić.
Ingrid Mekdonald (Macdonald), rezidentna koordinatorica Ujedinjenih nacija u Bosni i Hercegovini, ističe da se ne može postići prosperitet u zemlji ako se ne osigura poštivanje ljudskih prava za sve segmente društva, naročito za najranjivije kategorije. A jedna od najranjivijih u našoj zemlji, bez sumnje su porodice koje još uvijek, 30 godina nakon rata, nisu ostvarile svoje elementarno ljudsko pravo da znaju šta se dogodilo njihovim najmilijima. Aljonka Dželetović, članica Savjetodavnog odbora Instituta za nestale osobe BiH:
„Sva prava na današnji dan obećavaju nam da će zajednica postupati prema nama kao ljudima. Međutim, mi taj odgovor nemamo, to je kršenje elementarnih prava za pravdu i istinu, za bolju budućnost.“
Iza velikog broja nestalih i danas su hiljade tugujućih - porodice, rodbina i prijatelji koji žele samo jedno, a to je da ih dostojanstveno sahrane. Zato je i danas upućen apel svima koji imaju informacije o nestalima, masovnim ili pojedinačnim grobnicama, da ih podijele. Saliha Đuderija, član Kolegija direktora Instituta za nestale osobe Bosne i Hercegovine:
„Postoje ljudi koji ne žele da prekinu šutnju, ne žele da daju informacije zbog čega tražimo podršku javnosti! Prekinimo šutnju.“
U proteklom ratu u našoj zemlji nestalo je oko 35 hiljada osoba, a 80 posto pronađeno je u proteklim decenijama. I ovog Međunarodnog dana ljudskih, prava kao i prethodnih, iz Instituta za nestale osobe ističu da je cilj pronaći sve nestale osobe, jer se samo na taj način mogu prevazilaziti posljedice rata i početi misije pomirenja.