Snijeg na pragu maja

Izražena promjena vremenskih prilika zahvatila je našu zemlju, donoseći obilne padavine, osjetan pad temperature zraka i povratak zimskih uslova u pojedinim krajevima. Osim kiše i snijega na planinama, danas, su snježne padavine zabilježene i u nekim nižim područjima zemlje, što je dodatno iznenadilo građane uoči prvomajskih praznika.

Prema podacima Federalnog hidrometeorološkog zavoda, zahlađenje će biti još izraženije u narednim danima. Stabilizacija vremena uz vedrije noći donijet će i pojavu mraza, posebno u petak i subotu, što bi moglo izazvati probleme u poljoprivredi.

Jutarnje temperature u Bosni kretat će se između -1 i 4 stepena, dok će u Hercegovini biti nešto više, od 4 do 8 stepeni. Dnevne temperature neće prelaziti 12 do 17 stepeni u Bosni, dok će na jugu zemlje biti toplije, između 17 i 20 stepeni.

Već od drugog dijela vikenda očekuje se postepeni porast temperatura i povratak proljetnog vremena, naročito u južnim krajevima. Od ponedjeljka maksimalne temperature mogle bi dostići i do 26 stepeni.

Međutim, stabilnije vrijeme neće dugo potrajati. Već od sredine naredne sedmice meteorolozi najavljuju novo pogoršanje uz kišu i pljuskove, pri čemu se najveće količine padavina očekuju u petak, 8. maja. Uz nove padavine doći će i do blagog pada dnevnih temperatura, posebno krajem sedmice.

U tom periodu jutarnje temperature kretat će se između 5 i 10 stepeni u Bosni, odnosno do 13 u Hercegovini, dok će dnevne iznositi od 17 do 21 stepen u Bosni i do 24 stepena na jugu zemlje.

Meteorolozi upozoravaju na nagle oscilacije vremena i savjetuju građanima oprez, posebno zbog mogućeg mraza i utjecaja na poljoprivredne kulture.

federalna.ba

zahlađenje zimski uslovi mraz