Schmidt: Ozbiljne prijetnje po teritorijalni integritet BiH dolaze od lidera RS-a

Visoki predstavnik u Bosni i Hercegovini Christian Schmidt izjavio je večeras da postoje prijetnje po teritorijalni integritet Bosne i Hercegovine i da one dolaze od lidera iz RS-a.

"Prijetnje po Bosnu i Hercegovinu postoje, jer predstavnici RS-a kontinuirano govore o otcepljenju, odvajanju entiteta od države. Dodik je nedavno izjavio da Bošnjaci mogu imati 25 posto teritorije. Neki su to shvatili kao prostor za etničke incidente", kazao je Schmidt u svom obraćanju Vijeću sigurnosti Ujedinjenih nacija.

On je istakao da je njegov mandat da nadgleda sprovođenje Dejtonskog sporazuma i da za to ima podršku Vijeća sigurnosti.

"Vijeće sigurnosti je više puta iskazalo podršku mom radu. Već se radujem svom izvještaju narednog mjeseca", dodao je Schmidt.

Osvrnuo se na izlaganje člana Predsjedništva Bosne i Hercegovine Željke Cvijanović, koja je iznijela teške optužbe na Schmidtov račun, navodeći da se u njemu "ne poštuju činjenice ni pravni okvir Bosne i Hercegovine".

"Nadam se da shvatate da ovo nije mjesto da govorimo o uvredama, ovo je mjesto da razgovaramo jedni s drugima. Pozivam na više tačnosti, jedino što vidim je zlonamjernost", kazao je Schmidt.

On je istakao da kao visoki predstavnik mora biti garant postojanja entiteta, koji su dijelovi Bosne i Hercegovine, koja ima međunarodni subjektivitet, dodavši da je RS integralni dio Bosne i Hercegovine.

Schmidt je rekao da je i Cvijanović, prisustvujući skupovima "Granica postoji", prihvatila pozive da se blokira administrativna linija između dva entiteta, što je, kako je naveo, kršenje Dejtonskog mirovnog sporazuma.

"Kao visoki predstavnik smatram da Bosna i Hercegovina može doći u stanje politički nestabilnosti, ali to se može spriječiti vraćanjem na Dejtonski sporazum, pogotovo kad EU nudi put integracija", ocijenio je visoki predstavnik.

On je za trenutnu političku krizu u Bosni i Hercegovini optužio lidere RS-a.

U Vijeću sigurnosti večeras se održava sjednica na kojoj se, na zahtjev Rusije, raspravlja o stanju u Bosni i Hercegovini.

Na početku sjednice, pomoćnik generalnog sekretara za Evropu, Centralnu Aziju i Ameriku Ujedinjenih nacija Miroslav Jenča rekao je da su se od jula prošle godine, kada se o stanju u Bosni i Hercegovini govorilo u Vijeću sigurnosti, desile pozitivne, ali i zabrinjavajuće stvari.

Pozitivnim je naveo to što je Bosni i Hercegovini u martu dato zeleno svjetlo za otvaranje pregovaračkog statusa za članstvo u EU.

Potom je naveo da su u skorije vrijeme iz Bosne i Hercegovine dolazile zabrinjavajuće izjave, koje se odnose na secesiju, negiranje genocida i veličanje ratnih zločinaca, što može da ima utjecaja na mir i pomirenje u Bosni i Hercegovini.

"Protiv Muslimana u Bosni i Hercegovini je počinjen genocid u i oko Srebrenice u julu 1995. godine i to je potvrdio i Međunarodni sud pravde", rekao je on, dodavši da sve političke vođe, kao i mediji, treba da pokažu poštovanje prema svim žrtvama, te da se posvete pomirenju i stabilnosti zemlje.

federalna.ba/Beta

Christian Schmidt VSUN
Lokalni izbori SNSD Christian Schmidt
0 20.05.2024 16:40
Christian Schmidt
0 19.05.2024 13:07
izbori Izborni zakon BiH Izborni zakon RS Christian Schmidt Milorad Dodik
0 18.05.2024 18:08
SNSD Izborni zakon RS Izborni zakon BiH Christian Schmidt
0 16.05.2024 20:27
Milorad Dodik Christian Schmidt
0 16.05.2024 17:05
genocid u Srebrenici Rezolucija o genocidu u Srebrenici VSUN Mađarska
0 15.05.2024 21:25