Sat apokalipse i dalje blizu ponoći

Sat apokalipse i dalje blizu ponoći

Sat apokalipse koji simbolizuje neminovnost globalne kataklizme zadržan je danas na 100 sekundi do ponoći, zbog neefikasnosti vlada u svijetu da upravljaju epidemijom koronavirusa, a to predstavlja i nepripremljnost svijeta da se suoči s nuklearnim i klimatskim prijetnjama, saopćili su naučnici.

"Smrtonosna i zastrašujuća pandemija koronavirusa treba biti kao historijski poziv na buđenje. Pandemija je kao oštri pokazatelj da su nacionalne vlade i međunarodne organizacije loše pripremljene da se nose s prijetnjama nuklearnim oružjem i klimatskim promjenama koje bi zaista mogle okončati civilizaciju", navela je naučnica Rachel Bronson.

Bronson, predsjednica i generalna direktorica organizacije Bulletin of the Atomic Scientists - BSA, uputila je apel - Probudite se!

Sat apokalipse je prošle godine označavao isto vrijeme, a za taj sat je zadužena grupa naučnika koja svake godine prilagođava kazaljke u skladu s dešavanjima u svijetu.

U toj grupi naučnika nalaze se i dobitnici Nobelovih nagrada.

Među preporukama upućenim šefovima država, grupa naučnika apelovala je na američkog i ruskog predsjednika Josepha Bidena i Vladimira Putina da produže što je duže moguće sporazum New Start o ograničenju nuklearnog naoružanja.

Naučnici su podstakli SAD da se obavežu da neće prvi koristiti nuklearno oružje u sukobu i da će nagovoriti svoje saveznike i rivale da učine isto, jer bi to predstavljalo "korak ka sigurnosti i stabilnosti".

Sat apokalipse ili sudnjeg dana je nastao ubrzo nakon početka hladnog rata i redovno ga od 1947. godine ažuriraju naučnici BSA, sa Univerziteta u Chicagu.

Ponoć predstavlja smak svijeta.

Naučnici koriste analogiju prebrojavanja vremena do ponoći kako bi upozorili na opasnost od nuklearnih, ekoloških i tehnoloških prijetnji.

federalna.ba/Beta

sat apokalipse Covid19 BSA