videoprilog Mime Senade Golubić (Dnevnik 2)

Potencijalni investitori suočeni s poteškoćama, traže ministarstvo za dijasporu

Više od dva miliona Bosanaca i Hercegovaca živi van naše države, a veliki broj njih nastoji da očuva veze s matičnom domovinom. Veze postoje, ali ne i legislative koje bi definisale njihov status. Ministarstvo za dijasporu ne postoji, a oni koji žele investirati u našu zemlju suočeni su s brojnim poteškoćama. U vrhu poteškoća su netransparentne poslovne procedure i komplikovana administracija, zbog čega investicije nerijetko završe na drugoj adresi, van BiH.

Nestabilna politička situacija, loš životni standard, visoka stopa nezaposlenosti samo su neki od razloga zbog kojih građani napuštaju BiH. Trend odlaska se nastavlja, a sve je više onih koji odluče napustiti domovinu. Ipak, brojne mlade uspješne osobe odluče svoje znanje i stečeni novac uložiti u BiH. Loša ekonomska situacija pametnim i konkretnim potezima može se pretvoriti u pozitivnu priču.

"Da bismo pospješili ulaganja dijaspore u BiH moramo da ostvarimo materijalno tehničke kapacitete za takva ulaganja, ali najbitnije ljudske kapacitete. Da problematiku odliva mozgova preokrenemo u našu korist i da iskoristimo sav kadar koji je otišao iz BiH i da inovativne ideje i riješenja vratimo nazad u BiH", smatra Lejla Gurbeta Pokvić, predstavnica Naučno-istraživačkog instituta.

"Mi mladi koji smo ovdje, koji smo stručnjaci i želimo da ostanemo u zemlji imamo priliku da realizujemo svoje ideje i pokažemo da imamo stručnjake u svim oblastima", kazala je Milica Jakovljević, predstavnica projekta luksuzni resort Mahala Cazin.

Zbog nedostatka perspektive i nemogućnosti zaposlenja mladi u BiH pakuju kofere u potrazi za boljom ekonomskom klimom.

Samo prošle godine skoro 170.000 osoba je napustilo našu zemlju, a skoro pola miliona građana je otišlo iz BiH od 2013. godine. Dok poražavajuće brojke rastu i negativni trend odlaska se nastavlja, vladajući ne mare mnogo. 

Ono što vlasti aktivno rade jeste da pred svake izbore odu na turneju i pokušavaju da privuku ljude da za njih glasaju, mimo toga nema druge aktivnosti. Mislim da vlastima ne bi bilo teško formirati novo ministarstvo da zaposle svoju rodbinu i prijatelje ali kada je riječ o stvarnom radu i postojeći sistem to omogućava može se Ministarstvo vanjskih poslova ili neki drugi odjel fokusirati na rad sa dijasporom", naglašava ekonomski stručnjak Igor Gavran.

Fokusa nema, pa ni Zakona o dijaspori, a na formiranje Ministarstva za dijasporu i dalje se čeka. Odlaskom mladih BiH gubi obrazovan kadar, što uzrokuje slabljenje ekonomske slike, a sve kao rezultat dugogodišnjeg nemara donosilaca odluka u našoj zemlji.

federalna.ba

dijaspora BiH investiranje