videoprilog Ivane Đurđević-Bajić (Federacija danas)

Poljoprivrednici pozivaju da se zaustavi uništavanje domaće proizvodnje

Bura oko otkupa hljebnog žita se ne stišava. Domaća proizvodnja se sistemski urušava - riječi su ogorčenih proizvođača koji su danas mirnim protestnim skupom pozvali i prozvali nadležne da zaustave uništavanje domaće proizvodnje. Pitaju - zašto kapije mlinova nisu otvorene za prijem pšenice? Traže odgovore od nadležnih i o nekontrolisanom uvozu.

Žetva je završena, bura o cijeni - nije. Ratari tvrde da su otkupnom cijenom poniženi. Od nadležnih su, kažu, očekivali nešto više od obećanja.

„Od sjednice i Dodika sam očekivao da će reći - da ne ošteti ni proizvođače, ni mlinare - 2, 3 ili 5 feninga da će nam dati po predatoj pšenici. Međutim, oni pričaju o nečemu za sljedeću godinu“, kaže Goran Spasojević, poljoprivredni proizvođač.

„Zašto kapije nisu otvorene da se prima pšenica, ako je nešto dogovoreno i završeno, bez obzira na to što smo mi sa cijenom poniženi?“, pita Savo Bakajlić, predsjenik Udruženja poljoprivrednih proizvođača Semberije i Majevice.

U lancu proizvodnje, reklo bi se, nema sektora koji nije ugrožen. Ogorčeni ratari, farmeri, proizvođači povrća. Hrana stoji. Prodaja slaba, cijena niska. U porastu je jedino uvoz.

„Nije normalno da na području od Semberije do Brčkog uđe 20 šlepera po 600 komada svinja. I ti tovljači uzimaju žitarice iz inostranstva, a mi ovo malo što imamo - nemamo kome da prodamo. Zato su ljudi odlučili da pogase farme, nema ovdje više matematike, a za to direktnu odgovornost snosi ministar Košarac i institucije u RS-u“, dodaje Bakajlić.

Goran Simić je povrtlar: „Došlo je do toga da je cijena koštanja prevazišla otkupnu cijenu povrća. Povrće više ne može da se proda ni po minimalnoj cijeni, a imajući u vidu da je poljoprivreda 'fabrika na otvorenom', ove visoke temperature dodatno utiču na to da povrće, posebno lubenica, nema cijenu nikakvu i velike količine - zbog uvoza i svega ovoga - ostaju neprodate“.

„Smanjuje se broj muznih grla, smanjuje se proizvodnja mlijeka. Ne možemo da se uklopimo ni u šta. Kad je mlijeko bilo 65 feninga, hrana za muzne krave je bila 45 maraka 100 kg. Danas je cijena mlijeka 72 feninga, a hrana je 105 maraka“, navodi farmer Milenko Nikolić.

Prinosi rekordni, cijena niska. Kilogram lubenice kreće se i po 27 feninga. Karton dinje - tvrdi jedan od proizvođača - danas je prodao za 5 maraka. Sretni su kažu, kad uopšte i prodaju, jer ima dana kada neprodatu robu sa gradske kvantaške pijace moraju vraćati kući.

federalna.ba

poljoprivreda poljoprivrednici
Brčko poljoprivrednici poljoprivreda Kuća zdrave hrane
0 23.04.2024 19:13
Brčko poljoprivreda podsticaji poticaji poljoprivreda
0 11.04.2024 19:12
USK poljoprivreda poljoprivrednici šteta poplave
0 06.04.2024 18:31
nevrijeme poljoprivrednici
0 03.04.2024 20:18