Počeo olimpijski nogometni turnir, pobjeda Španaca, remi Argentine i Maroka
(Izvor: EPA-EFE/Teresa Suarez)

Dva dana uoči svečanog otvaranja 33. olimpijskih igara u Parizu danas su počela takmičenja na nogometnom turniru.

U 1. kolu B-grupe reprezentacija Maroka u Saint-Etienneu iznenađujuće je remizirala 2:2 (1:0) s Argentinom, jednim od favorita turnira, dok su u C-grupi Španci bili bolji od Uzbekistana sa 2:1 (1:1).

Oba pogotka za Marokance postigao Sufiane Rahimi, u sudijskoj nadoknadi prvog poluvremena i iz kaznenog udarca u 49. minuti. Strijelci za Argentince, koji su osvojili olimpijsko zlato 2004. i 2008., bili su Giuliano Simeone u 68. minuti i Cristian Medina u 16. minuti sudijske nadoknade.

U grupi s Marokom i Argentinom nalaze se još selekcije Ukrajine i Iraka.

Španci su očekivano pobijedili Uzbekistan sa 2:1 (1:1)  golovima Sergija Gomeza (62.) i Marca Pubilla (29.), dok je strijelac za Uzbekistan bio Eldor Šomurodov  iz penala u  produžetku prvog dijela.

Zajedno s ove dvije selekcije u grupi se nalaze još Egipat i Dominikanska Republika.

Na olimpijskom turniru učestvuju nogometaši do 23 godine, a svaka ekipa može imati i tri starija igrača.

Dvije prvoplasirane reprezentacije iz grupne faze će proći u četvrtfinale.