videoprilog Muniba Muhamedbegovića (Dnevnik 2)

Ove srijede pres-konferencija, Vlada FBiH se obraća povodom minimalne plate

Uoči konferencije za novinare Vlade FBiH, koja bi trebala biti održana ove srijede i ponuditi odgovor na brojna pitanja poslodavaca i struke, otvaraju se i druga pitanja. Može li se povećanje minimalne plate u Federacije BiH na 1.000 maraka pozitivno odraziti na poslovnu klimu u RS-u?

Dan za danom ne stišava se bura zbog odluke Vlade Federacije o minimalnoj plati. Dok su masovna otpuštanja radnika još samo najava, ekonomisti prave računicu. Koliko novca će dobiti radnici, a koliko federalni budžet. Pod pretpostavkom da broj zaposlenih ne bude značajnije padao, što je u ovom trenutku teško očekivati. Oko 270 hiljada radnika, koji su dosad primali platu manju od 1.000 maraka, do kraja godine trebali bi na ime povećanja dobiti 874 miliona maraka više. Na račun toga, u budžet će biti uplaćeno dodatnih 688 miliona maraka.

Zlatko Lagumdžija, profesor na Ekonomskom fakultetu UNSA, ističe: „Hiljadu maraka radniku je neophodno, ali su se morale uz to uraditi i neke druge stvari“.

„Minimalna plata mora biti veća, ali način na koji je donijela Vlada je stvarno neprimjeren. Vlada je odluku donijela bez odgovaraćuje analitike, bez odgovarajućih izračuna, bez odgovarajućih pretpostavki za realizaciju date odluke“, objašnjava Aziz Šunje, profesor na Ekonomskom fakultetu UNSA.

Manjak komunikacije vlastima zamjeraju i u Savezu samostalnih sindikata BiH. Odluku pozdravljaju, ali pozivaju Vladu da sa javnošću komunicira o brojnim otvorenim pitanjim.

„Svi tražimo neko zajedničko rješenja. Ovdje nema slavodobitnika i pobjednika pa da likujemo jedni nad drugima. Interes je zajednički jer je ovo jedna vrsta i nacionalnog pitanja i da trebamo očuvati radna mjesta, očuvati radnike na ovim prostorima“, kaže Mevludin Begić, predsjednik Saveza samostalnih sindikata BiH.

Očuvanje radnika treba biti zajednička misija i poslodavaca i vlasti, stav je svih naših sagovornika. No, pitanje je kako trenutno naći zajednički jezik, imajući u vidu da na zahtjev poslodavaca da doprinosi ostanu na dosadašenjem nivou - stav vlasti još ne znamo. U javnosti se ovih dana nisu pojavljivali tako često. Zato je upućen zahtjev za održavanje hitne sjednice Ekonomsko-socijalnog vijeća u ponedjeljak, 13. januara.

„Tu bi se razmatralo preispitivanje odluke o visini najniže plate od 1.000 maraka. Dijalog je potreban i treba biti tripartitno rješavan. Sva tri socijalna partnera trebaju naći svoj interes, ali da odbranimo hiljadu maraka“, dodaje Begić.

Hoće li Vlada uspjeti da odbrani hiljadu maraka, te kako i na koji način, moglo bi biti poznato već ove srijede, za kada je najavljena pres-konferencija na kojoj će se govoriti o ovoj temi. U međuvremenu, struka se pita da li će odluke Vlade pozitivno utjecati na ekonomiju u bh. entitetu RS, te da li će to dovesti do odliva kapitala u ovaj dio BiH, jer odliv novca, vidjeli smo na neradnoj nedjelji, itekako je vidljiv.

federalna.ba

najniža plata najniža plaća minimalna plaća minimalna plata
Admir Čavalić Vlada Federacije BiH Vlada FBiH minimalna plaća minimalna plata
0 08.01.2025 16:37
minimalna plaća minimalna plata najniža plata najniža plaća
0 07.01.2025 19:02
minimalna plata minimalna plaća Fahrudin Šahović
0 07.01.2025 17:51
minimalna plaća minimalna plata
0 07.01.2025 17:25
minimalna plaća minimalna plata
0 07.01.2025 16:53
minimalna plaća minimalna plata
0 07.01.2025 16:46