Održana tribina 'Bošnjakinja u javnom prostoru'

Održana tribina 'Bošnjakinja u javnom prostoru'

„Bošnjakinja u javnom prostoru“ bila je tema tribine koja je danas održana u Sarajevu, u okviru manifestacije „Dani islamske tradicije Bošnjaka“.

Učesnici tribine, direktor Instituta za islamsku tradiciju Bošnjaka Ferid Dautović, te  Sumeja Ljevaković-Subašić i Elma Korić, istakli su intelektualno tihu, nenametljivu ulogu žena koje su krajem 19. i početkom 20. stoljeća ostavile snažan trag.

Obrazovale su se, bile dobre umjetnice, a zbog te njihove borbe Islamska zajednica je 1930. godine osnovala žensku vjersku školu koju su pohađale djevojke iz Sarajeva, ali i cijele BiH.

- Jedna od takvih žena bila je i Fatima Fočak. Ostavila je posebni uticaj na javni, društveni i kulturni, vjerski život u Sarajevu. Bila je veliki humanitarni radnik – naveo je Dautović

S obzirom da je iz ulemanske porodice Mehmeda Mujezinovića, održavala je predavanja za žene po džamijama i mektebima. Jedna od njenih posebnosti, naglasio je Dautović, je ta šo je bila velika humanitarka. Godine 1941. je otišla u Gorski Kotari, Hrvatska, i vodila brigu o djeci jetimima koji su izbjegli iz istočne Bosne.

Kada se govori o prisustvu žena u džamijama kroz povijest, kako je kazala Ljevaković-Subašić, ženama je kroz povijest bio ograničen pristup džamijama, ali se to mijenjalo.

- Obzirom da džamije pripadaju posebnoj arhitektonskoj tipologiji koja je bila prilagođena društvenim trendovima kod Bošnjaka, njihovom načinu življenja i razumijevanja islama, tako su džamije bile prilagođene i ženama.  Postojao je mahfil, ograđeni dio u džamiji koji je bio namijenjen ženama – kazala je.

U okviru četvrte manifestacije „Dani islamske tradicije Bošnjaka“ koju organizira Institut za Islamsku tradiciju Bošnjaka, danas je otvorena i izložba „Učene žene u leksikonu bošnjačke uleme“ koju je otvorio direktor Gazi Husrev-begove biblioteke Osman Lavić.

Pokazano je deset žena koje su u okviru svojih obaveza, bile i intelektualke, angažirane na ovim prostorima. Pisale su poeziju, bavile se kaligrafijom, izučavale ili su pripadale svijetu tesavufa, kao što je Badže-kaduna, Korkut Muniba, Fatima Fočak-Mujezinović, Mulija Sudžuković, Hannifa Hadžiosmanović, Hatidža Hadžiosmanović, Fatima Beća, Fatima Hajrić-Babić, Amina kći Mustafe Ćelebije.

federalna.ba/Fena

tribina